Costar Group Co

Costar Group Co EBIT

EBIT yhtiöstä Costar Group Co (002189.SZ) 4.11.2026 päivämäärällä on −168,97 M CNY. Edellisenä vuonna EBIT oli −386,83 M CNY — muutos −56,32 % (korkeampi).

EBIT

−168,97 MCNY

YoY

−56,32%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Costar Group Co:n EBIT oli −168,97 M CNY, joka on −56,32% nousu edellisen vuoden −386,83 M CNY EBIT-suhteeseen verrattuna.

Costar Group Co EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2018
177,06 M CNY
1.1.2019
102,11 M CNY
1.1.2020
146,05 M CNY
1.1.2021
167,91 M CNY
1.1.2022
−191,94 M CNY
1.1.2023
−290,85 M CNY
1.1.2024
−386,83 M CNY
1.1.2025
−168,97 M CNY
Costar Group Co EBIT historia
VUOSIEBITYoY
−168,97 MCNY−56,32%
−386,83 MCNY+33,00%
−290,85 MCNY+51,53%
−191,94 MCNY−214,31%
167,91 MCNY+14,96%
146,05 MCNY+43,04%
102,11 MCNY−42,33%
177,06 MCNY+280,69%
46,51 MCNY+231,21%
14,04 MCNY+8,37%
12,96 MCNY+28,13%
10,11 MCNY+69,08%
5,98 MCNY−50,69%
12,13 MCNY+838,96%
1,29 MCNY−89,06%
11,81 MCNY−243,97%
−8,20 MCNY−129,57%
27,74 MCNY−25,07%
37,02 MCNY+1,98%
36,30 MCNY—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Costar Group Co Liikevaihto

Costar Group Co osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2018
2,58 Mrd. CNY
177,06 M CNY
162,20 M CNY
1.1.2019
2,55 Mrd. CNY
102,11 M CNY
98,16 M CNY
1.1.2020
3,33 Mrd. CNY
146,05 M CNY
147,11 M CNY
1.1.2021
4,13 Mrd. CNY
167,91 M CNY
146,84 M CNY
1.1.2022
3,29 Mrd. CNY
−191,94 M CNY
−185,68 M CNY
1.1.2023
2,17 Mrd. CNY
−290,85 M CNY
−247,96 M CNY
1.1.2024
1,79 Mrd. CNY
−386,83 M CNY
−369,93 M CNY
1.1.2025
1,50 Mrd. CNY
−168,97 M CNY
−225,39 M CNY

Costar Group Co Katteprosentit

Costar Group Co osakkeen marginaalit

Costar Group Co Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Costar Group Co osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Costar Group Co liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2018
18,95 %
6,85 %
6,28 %
1.1.2019
17,45 %
4,00 %
3,85 %
1.1.2020
14,11 %
4,38 %
4,41 %
1.1.2021
13,42 %
4,07 %
3,56 %
1.1.2022
5,78 %
−5,84 %
−5,65 %
1.1.2023
1,97 %
−13,38 %
−11,41 %
1.1.2024
6,57 %
−21,67 %
−20,72 %
1.1.2025
5,59 %
−11,25 %
−15,00 %

Costar Group Co Osakeanalyysi

Mitä Costar Group Co tekee? Costar Group Co., Ltd. tuottaa tuloja optisten komponenttien tutkimisella, kehittämisellä, suunnittelulla, valmistuksella ja myynnillä. Sen pääasiallisia tuotteita ovat linssit, prismat, optiset kalvot, optiset linssit, optiset apuaineet ja valosähköiset vastukset, joita käytetään ensisijaisesti digitaalisissa projektorissa, digitaalikameroissa, älypuhelimissa ja turvallisuusvalvontatuotteissa. Yhtiö valmistaa myös myy elektro-optisia kokonaisia laitteita sekä tarjoaa elektro-optisia järjestelmäintegraatiopalveluita. Nämä tuotteet ja palvelut jakautuvat kotimaan- ja kansainvälisille markkinoille kohdistaen edistyneitä optisia ratkaisuja kuluttajaelektroniikalle ja turvallisuussovelluksille. Yhtiön tulovirrat tulevat optisten komponenttien ja elektro-optisten järjestelmien myynnistä digitaalisten projektoreiden, digitaalisten kameroiden, älypuhelinten ja turvallisuusvalvontalaitteiden valmistajille. Tarjoamalla kattavan valikoiman optisia tuotteita ja järjestelmäintegraatiota Costar Group Co., Ltd. palvelee sekä kotimaata että ulkomarkkinoita hyödyntäen kasvavaa kysyntää korkealaatuisille optisille komponenteille elektroniikkateollisuudessa. Yrityksen keskittyminen innovaatioihin ja tuote-diversifikaatioon varmistaa vakaan kysynnän sen keskeisiltä asiakassegmenteiltä kuluttajaelektroniikan ja turvallisuusteknologian aloilla. Costar Group Co., Ltd. hyödyntää valmistuskykyjä tuottaakseen optisia komponentteja ja elektro-optisia järjestelmiä, jotka myydään eri teollisuudenaloille. Sen tuotteiden ensisijaiset ostajat ovat digitaalisten projektoreiden, digitaalisten kameroiden, älypuhelinten ja turvallisuusvalvontatuotteiden valmistajia. Nämä segmentit edustavat yhtiön tarjousten ydinmarkkinoita, korostaen tarkkojen optisten ratkaisujen toimittamista edistyneille elektronisille laitteille. Costar Group Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Costar Group Co EBIT:stä

Kohteen Costar Group Co EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Costar Group Co voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Costar Group Co EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Costar Group Co EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Costar Group Co osakkeesta

Yhtiön Costar Group Co EBIT on −168,97 M CNY vuonna 2025.

EBIT yhtiöstä Costar Group Co muuttui arvosta −386,83 M CNY arvoon −168,97 M CNY, mikä edustaa −56,32 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Costar Group Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n CNY on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Costar Group Co historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Costar Group Co

Kaikki tunnusluvut — Costar Group Co