CorMedix

CorMedix ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä CorMedix (CRMD) 5.11.2026 päivämäärällä on 37,04 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −26,41 % — muutos −240,27 % (korkeampi).

ROCE

37,04 %

YoY

−240,27%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 CorMedix:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 37,04 %, mikä on kasvua −240,27% verrattuna −26,41 % edellisen vuoden ROCEen.

CorMedix ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
−544,44 USD
1.1.2019
−88,84 USD
1.1.2020
−61,55 USD
1.1.2021
−47,06 USD
1.1.2022
−55,62 USD
1.1.2023
−69,80 USD
1.1.2024
−26,41 USD
1.1.2025
37,04 USD
CorMedix ROCE historia
VUOSIROCEYoY
37,04 %−240,27%
−26,41 %−62,16%
−69,80 %+25,49%
−55,62 %+18,19%
−47,06 %−23,55%
−61,55 %−30,72%
−88,84 %−83,68%
−544,44 %+18,95%
−457,70 %+229,30%
−138,99 %+183,86%
−48,97 %−80,01%
−244,94 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

CorMedix Osakeanalyysi

Mitä CorMedix tekee? CorMedix, Inc. kehittää ja kaupallistaa terapeuttisia tuotteita hengenvaarallisten sairauksien hoitoon keskittyen DefenCathiin, joka on antibakteerinen ja sieniä torjuva liuos keskuslaskimokanyyleihin liittyvien verenkiertoinfektioiden ehkäisyyn hemodialyysipotilailla. Yritys saa tuloja myymällä DefenCathia terveydenhuollon tarjoajille ja laitoksille, jotka tarvitsevat keskuslaskimokanyylipalveluja, kohdentaen toimintansa kliinisiin ympäristöihin kuten hemodialyysiin, täydelliseen parenteraaliseen ravitsemukseen ja syöpähoitoon. DefenCath yhdistää taurolidiinia (13,5 mg/ml) ja hepariinia (1000 USP-yksikköä/ml) vähentämään kanyyleihin liittyviä infektioita ja tromboosia. Yrityksen tuote on suunniteltu potilaille, jotka käyvät läpi kroonista hemodialyysiä, ja kaupallistamispyrkimykset keskittyvät lääketieteellisten laitteiden ja farmaseuttisten markkinoiden alueelle. CorMedix kaupallistaa DefenCathin lääketieteellisenä laiteratkaisuna kanyyleihin liittyvien infektioiden ehkäisyyn, kohdentaen toimintansa terveydenhuollon laitoksiin, jotka hallinnoivat keskuslaskimokanyyleiden käyttöä. Tuote on muotoiltu kliinisiin ympäristöihin, kuten hemodialyysiin, täydelliseen parenteraaliseen ravitsemukseen ja syöpähoitoon, joissa kanyyleihin liittyvät komplikaatiot ovat yleisiä. Vähentämällä keskuslaskimokanyyleihin liittyviä verenkiertoinfektioita CorMedix palvelee tiettyä terveydenhuollon tarjoajien segmenttiä, joka keskittyy potilasturvallisuuteen ja infektionhallintaan. Yrityksen tulomalli perustuu DefenCathin myyntiin näille laitoksille käytettäväksi kroonisessa hemodialyysissä ja vastaavissa kliinisissä olosuhteissa. CorMedix on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä CorMedix

Yrityksen CorMedix sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen CorMedix ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen CorMedix ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen CorMedix ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset CorMedix osakkeesta

Yhtiön CorMedix ROCE (Return on Capital Employed) on 37,04 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä CorMedix muuttui arvosta −26,41 % arvoon 37,04 %, mikä edustaa −240,27 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) CorMedix:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n CorMedix alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — CorMedix

Kaikki tunnusluvut — CorMedix