Cochin Minerals and Rutile

Cochin Minerals and Rutile ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cochin Minerals and Rutile (513353.BO) 4.11.2026 päivämäärällä on 13,29 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 22,94 % — muutos −42,05 % (matalampi).

ROCE

13,29 %

YoY

−42,05%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Cochin Minerals and Rutile:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 13,29 %, mikä on kasvua −42,05% verrattuna 22,94 % edellisen vuoden ROCEen.

Cochin Minerals and Rutile ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
18,90 INR
1.1.2020
26,10 INR
1.1.2021
22,03 INR
1.1.2022
8,92 INR
1.1.2023
50,21 INR
1.1.2024
26,87 INR
1.1.2025
22,94 INR
1.1.2026
13,29 INR
Cochin Minerals and Rutile ROCE historia
VUOSIROCEYoY
13,29 %−42,05%
22,94 %−14,62%
26,87 %−46,49%
50,21 %+462,64%
8,92 %−59,50%
22,03 %−15,58%
26,10 %+38,12%
18,90 %+85,94%
10,16 %−408,88%
−3,29 %−82,75%
−19,08 %−34,96%
−29,33 %+1 197,63%
−2,26 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cochin Minerals and Rutile Osakeanalyysi

Mitä Cochin Minerals and Rutile tekee? Cochin Minerals & Rutile Ltd. tuottaa tuloa myymällä synteettistä rutiilia, jota käytetään pigmenttien valmistuksessa kloridiprosessissa sekä juotoslangoissa flux-aineena. Yritys myy myös rauta(III)kloridia meriveden desalinointiin, veden ja jäteveden käsittelyyn, farmaseuttisiin tuotteisiin, musteisiin, pigmentteihin ja tekstiilien kiinnityskäsittelyyn. Rauta(II)kloridia toimitetaan kuuteen yhteiseen jätevedenkäsittelylaitokseen Tirapurissa sekä valkaisun, värjäyksen ja nahantannauksen jätevesien käsittelylaitoksiin. Lisäksi Cemoxia markkinoidaan parantamaan maan ravinteisuutta ja vähentämään savikaivua riisiviljelmillä, mikä tukee elintarviketurvaa. Synteettisen rutiilin ensisijaisia ostajia ovat pigmenttivalmistajat ja juotoslankatuottajat. Rauta(III)kloridin asiakkaat ulottuvat meriveden desalinointilaitoksista vedenpuhdistamoihin, farmaseuttisiin yrityksiin ja tekstiiliteollisuuteen. Rauta(II)kloridia ostavat jätevedenkäsittelylaitokset Tirapurissa sekä tekstiili- ja nahanjalostusteollisuuden jätteitä käsittelevät toimialat. Cemox kohdistuu maatalous- ja ympäristösektoreille, jotka etsiään kestäviä ratkaisuja maan hoitoon. Synteettinen rutiili, rauta(III)kloridi, rauta(II)kloridi ja Cemox ovat yrityksen keskeisiä tulonlähteitä. Yritys palvelee teollisuudenaloja kuten pigmenttivalmistusta, vedenkäsittelyä, farmasiaa, tekstiilejä ja maataloutta. Keskeiset sovellukset sisältävät kloridiin perustuvan pigmenttivalmistuksen, jätevedenkäsittelyn ja maan ravinteiden hallinnan. Yrityksen tuotevalikoima vastaa ympäristöllisiin ja teollisiin tarpeisiin useilla sektoreilla. Cochin Minerals and Rutile on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Cochin Minerals and Rutile

Yrityksen Cochin Minerals and Rutile sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Cochin Minerals and Rutile ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Cochin Minerals and Rutile ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Cochin Minerals and Rutile ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Cochin Minerals and Rutile osakkeesta

Yhtiön Cochin Minerals and Rutile ROCE (Return on Capital Employed) on 13,29 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Cochin Minerals and Rutile muuttui arvosta 22,94 % arvoon 13,29 %, mikä edustaa −42,05 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Cochin Minerals and Rutile:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Cochin Minerals and Rutile alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Cochin Minerals and Rutile

Kaikki tunnusluvut — Cochin Minerals and Rutile