Cintac

Cintac ROIC

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Cintac (CINTAC.SN) 4.11.2026 päivämäärällä on −13,57 %. Edellisenä vuonna Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) oli −45,59 % — muutos −70,22 % (korkeampi).

ROIC

−13,57 %

YoY

−70,22%

Viimeksi päivitetty:

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Cintac on 2025 −13,57 % . Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Cintac oli 2024 −45,59 % . Se laskee −70,22% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

Cintac ROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROIC
Päivämäärä
ROIC
1.1.2018
5,71 USD
1.1.2019
0,88 USD
1.1.2020
2,73 USD
1.1.2021
9,83 USD
1.1.2022
−8,41 USD
1.1.2023
−11 882,23 USD
1.1.2024
−45,59 USD
1.1.2025
−13,57 USD
Cintac ROIC historia
VUOSIROICYoY
−13,57 %−70,22%
−45,59 %−99,62%
−11 882,23 %+141 169,13%
−8,41 %−185,53%
9,83 %+259,55%
2,73 %+211,24%
0,88 %−84,60%
5,71 %+2,35%
5,57 %−16,88%
6,71 %+293,21%
1,71 %+64,45%
1,04 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Cintac Osakeanalyysi

Mitä Cintac tekee? Cintac SA tuottaa tuloja terästuotteiden, kuten kylmämuovattujen teräsrakenteiden, orgaanisesti pinnoitettujen teräspaneelien ja putkimaisten terästuotteiden, valmistuksesta ja jakelusta. Yhtiön tytäryhtiöt, kuten Cintac S.A.I.C., Instapanel SA, Centroacero SA ja Tubos y Perfiles Metalicos SA (TUPEMESA), toimivat erilaisten tuotelinjojen alalla keskittyen rakennus-, kaivos- ja teollisuussektoreihin. Tärkeimpiä asiakkaita ovat rakennusyhtiöt ja kaivosyhtiöt, jotka ostavat terästuotteita infrastruktuuriin ja laitteisiin. Emoyhtiö Grupo Cintac hallinnoi näitä tytäryhtiöitä palvelemaan monipuolisia markkinaosuuksia erikoistuneilla teräsratkaisuilla. Cintac S.A.I.C. keskittyy kylmämuovattuihin teräsrakenteisiin, kun taas Instapanel SA tarjoaa orgaanisesti pinnoitettuja teräspaneeleja rakennussovelluksiin. Centroacero SA toimittaa rakennus- ja kaivostoimintaan räätälöityjä terästuotteita, ja TUPEMESA erikoistuu jakeluun tarkoitettuihin putkimaisiin terästuotteisiin. Nämä tytäryhtiöt palvelevat yhteistyössä rakennus-, kaivos- ja teollisuusmarkkinoita hyödyntäen erikoistuneita tarjouksiaan täyttääkseen asiakkaiden vaatimukset. Yhtiön tulonlähteet tulevat näiden terästuotteiden myynnistä loppukäyttäjille ja jälleenmyyjille useilla sektoreilla. Novacero S.A.:lla oli 52,68 prosentin osuus Cintac SA:sta 31. joulukuuta 2012, mikä osoittaa merkittävää omistusvaikutusta. Yrityksen liiketoimintamalli perustuu valmistukseen, kauppaan, tuontiin ja vientitoimintaan toimitaakseen terästuotteita globaalisti. Toimimalla tytäryhtiöidensä kautta Cintac SA varmistaa kattavan tuotevalikoiman, joka vastaa tiettyihin teollisuuden tarpeisiin, ja edistää myyntiä kohdemarkkinoillaan. Cintac on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset Cintac osakkeesta

Yhtiön Cintac Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) on −13,57 % vuonna 2025.

Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) yhtiöstä Cintac muuttui arvosta −45,59 % arvoon −13,57 %, mikä edustaa −70,22 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC) Cintac:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROIC mittaa, kuinka tehokkaasti yritys käyttää sijoitettua pääomaansa voittojen tuottamiseen. ROIC, joka ylittää pääoman kustannukset, luo osakkeenomistajille arvoa.

ROIC = NOPAT / Sijoitettu pääoma

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n Cintac alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Sijoitetun pääoman tuotto (ROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Cintac

Kaikki tunnusluvut — Cintac