Chimney Co

Chimney Co ROA

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Chimney Co (3178.T) 2.11.2026 päivämäärällä on 3,18 %. Edellisenä vuonna ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) oli 6,42 % — muutos −50,45 % (matalampi).

ROA

3,18 %

YoY

−50,45%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Chimney Co:n kokonaisvarallisuuden tuotto (ROA) oli 3,18 %, mikä on −50,45% kasvu verrattuna 6,42 % ROA:han edellisenä vuonna.

Chimney Co ROA historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROA
Päivämäärä
ROA
1.1.2019
4,28 JPY
1.1.2020
−13,70 JPY
1.1.2021
−44,84 JPY
1.1.2022
5,36 JPY
1.1.2023
−11,18 JPY
1.1.2024
5,25 JPY
1.1.2025
6,42 JPY
1.1.2026
3,18 JPY
Chimney Co ROA historia
VUOSIROAYoY
3,18 %−50,45%
6,42 %+22,28%
5,25 %−146,93%
−11,18 %−308,64%
5,36 %−111,95%
−44,84 %+227,37%
−13,70 %−419,68%
4,28 %−23,42%
5,59 %−2,32%
5,73 %−18,74%
7,05 %+22,29%
5,76 %+19,34%
4,83 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Chimney Co Osakeanalyysi

Mitä Chimney Co tekee? Chimney Co., Ltd. tuottaa tuloja ravintolatoiminnastaan, jossa se operoi japanilaisia pub-ravintoloita Hananomai- ja Sakanaya Dojo -brändeillä suoraan sekä franchising-mallin kautta. Yritys saa myös tuloja sopimusliiketoiminnasta, joka käsittää ravintolaketjujen hallinnoinnin tietyissä rakennuksissa tai kohteissa, sekä alkoholijuomien myynnistä, johon kuuluvat valmistus, ostaminen, tukkumyynti ja vähittäismyynti. Muu liiketoiminta kattaa ruoka- ja juomatuotteiden postimyymäläpalvelut. Pääasiakkaita ovat ravintoloissa ja pubeissa vierailevat kuluttajat, kun taas alkoholituotteita myydään vähittäiskuluttajille ja yrityksille. Yrityksen toiminta on rakennettu näiden neljän liiketoimintasegmentin ympärille: ravintolatoiminta, sopimushallinto, alkoholijuomien myynti ja postimyymäläpalvelut. Yrityksen tulovirrat monipuolistuvat sen ydibrändien, sopimuspartneruuksien ja alkoholituotteiden jakelun välillä. Hananomai ja Sakanaya Dojo ovat keskeisiä brändättyjä ravintolaketjuja, joiden markkinaosuuksia laajennetaan franchising-toiminnan avulla. Sopimusliiketoiminta keskittyy ruoka- ja alkoholipalveluiden tarjoamiseen määrätyissä paikoissa, kun taas alkoholijuomien myynti palvelee sekä vähittäis- että tukkumarkkinoita. Postimyymäläpalvelut täydentävät tätä toimintaa tarjoamalla lisäjakaumakanavia tuotteille. Yrityksen liiketoimintamalli korostaa usean kanavan kautta tapahtuvaa tulonhankintaa vakiintuneiden ravintolabrändien ja niihin liittyvien tuotemyyntien avulla. Chimney Co., Ltd. kohdistaa palvelunsa asiakkaisiin, jotka hakevat japanilaista pub-elämystä Hanomaimain ja Sakanaya Dojon yksiköiden kautta, kun taas alkoholijuomien myynti palvelee laajempaa vähittäis- ja yrityskenttää. Yrityksen tulot syntyvät suorista ravintolapalvelumaksuista, franchising-maksuista, sopimushallinnon palkkioista sekä alkoholivalmistuksen ja vähittäismyynnin tuotemyynteistä. Toimimalla useiden liiketoimintasegmenttien kautta yritys maksimoi asiakaskontaktit eri palvelumalleissa ja tuoteryhmissä, varmistaen vakaa tulotulon sekä istumapalveluista että tuotteenjakelukanavista. Chimney Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROA yksityiskohtaisesti

Ymmärtäminen Chimney Co pääoman tuottoa (ROA)

Chimney Co pääoman tuotto (ROA) on keskeinen indikaattori, joka mittaa yrityksen kannattavuutta suhteessa sen kokonaisvarallisuuteen. Se lasketaan jakamalla nettotulos kokonaisvarallisuudella. Korkeampi ROA osoittaa varallisuuden tehokasta käyttöä voiton tuottamiseksi ja heijastaa johtamisen tehokkuutta ja taloudellista terveyttä.

Vuosi vuodelta vertailu

Chimney Co ROA:n vertailu vuodesta toiseen tarjoaa näkemyksiä operatiiviseen tehokkuuteen ja trendeihin yrityksen varallisuuden käytössä. Nouseva ROA osoittaa parantunutta varallisuuden tehokkuutta ja kannattavuutta, kun taas laskeva ROA voi viitata operatiivisiin tai taloudellisiin haasteisiin.

Vaikutukset sijoituksiin

Sijoittajat pitävät Chimney Co ROA:ta ratkaisevana mittarina arvioitaessa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta. Korkeampi ROA tarkoittaa, että yritys käyttää varallisuuttaan tehokkaasti voiton tuottamiseen, mikä tekee siitä potentiaalisesti houkuttelevan sijoituskohteen.

ROA-vaihtelujen tulkinta

Chimney Co ROA:n vaihtelut voidaan jäljittää nettotuloksen muutoksiin, varallisuuden hankintaan tai operatiiviseen tehokkuuteen. Näiden vaihteluiden analysointi auttaa arvioimaan yrityksen taloudellista suorituskykyä, johtamisen tehokkuutta ja strategista rahoitusasemointia.

Usein kysytyt kysymykset Chimney Co osakkeesta

Yhtiön Chimney Co ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) on 3,18 % vuonna 2026.

ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) yhtiöstä Chimney Co muuttui arvosta 6,42 % arvoon 3,18 %, mikä edustaa −50,45 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROA (Omaisuuden tuottoprosentti) Chimney Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Return on Assets, jota kutsutaan myös ROA:ksi, on taloudellinen tunnusluku, jota käytetään yrityksen kannattavuuden mittaamiseen. Sitä käytetään määrittämään, kuinka tehokkaasti yritys käyttää varojaan voittojen tuottamiseen. Sitä kutsutaan myös nettotuloksen ja kokonaisvarallisuuden suhteeksi. ROA on tärkeä yrityksen yleisen taloudellisen suorituskyvyn indikaattori, koska se mittaa yrityksen kykyä tuottaa enemmän voittoa käyttämästä varallisuudesta.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n Chimney Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROA (Omaisuuden tuottoprosentti):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Chimney Co

Kaikki tunnusluvut — Chimney Co