Chimin Health Management Co

Chimin Health Management Co EBIT

EBIT yhtiöstä Chimin Health Management Co (603222.SS) 3.11.2026 päivämäärällä on −94,32 M CNY. Edellisenä vuonna EBIT oli −47,57 M CNY — muutos 98,27 % (matalampi).

EBIT

−94,32 MCNY

YoY

98,27%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Chimin Health Management Co:n EBIT oli −94,32 M CNY, joka on 98,27% nousu edellisen vuoden −47,57 M CNY EBIT-suhteeseen verrattuna.

Chimin Health Management Co EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2018
55,11 M CNY
1.1.2019
123,40 M CNY
1.1.2020
45,86 M CNY
1.1.2021
204,70 M CNY
1.1.2022
45,97 M CNY
1.1.2023
−29,61 M CNY
1.1.2024
−47,57 M CNY
1.1.2025
−94,32 M CNY
Chimin Health Management Co EBIT historia
VUOSIEBITYoY
−94,32 MCNY+98,27%
−47,57 MCNY+60,67%
−29,61 MCNY−164,41%
45,97 MCNY−77,54%
204,70 MCNY+346,34%
45,86 MCNY−62,83%
123,40 MCNY+123,89%
55,11 MCNY−25,64%
74,12 MCNY+57,43%
47,08 MCNY−23,40%
61,47 MCNY−8,50%
67,18 MCNY−27,50%
92,66 MCNY−4,85%
97,39 MCNY+25,17%
77,80 MCNY—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Chimin Health Management Co Liikevaihto

Chimin Health Management Co osakkeen liikevaihto, EBIT, voitto

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
EBIT
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
EBIT
Voitto
1.1.2018
697,83 M CNY
55,11 M CNY
32,06 M CNY
1.1.2019
771,28 M CNY
123,40 M CNY
69,20 M CNY
1.1.2020
877,64 M CNY
45,86 M CNY
6,40 M CNY
1.1.2021
1,10 Mrd. CNY
204,70 M CNY
147,52 M CNY
1.1.2022
837,24 M CNY
45,97 M CNY
34,46 M CNY
1.1.2023
894,51 M CNY
−29,61 M CNY
−65,48 M CNY
1.1.2024
775,73 M CNY
−47,57 M CNY
−59,71 M CNY
1.1.2025
685,96 M CNY
−94,32 M CNY
−245,58 M CNY

Chimin Health Management Co Katteprosentit

Chimin Health Management Co osakkeen marginaalit

Chimin Health Management Co Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Chimin Health Management Co osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Chimin Health Management Co liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Bruttokate
EBIT-marginaali
Voittomarginaali
1.1.2018
41,29 %
7,90 %
4,59 %
1.1.2019
45,53 %
16,00 %
8,97 %
1.1.2020
40,66 %
5,23 %
0,73 %
1.1.2021
47,87 %
18,63 %
13,43 %
1.1.2022
46,13 %
5,49 %
4,12 %
1.1.2023
42,35 %
−3,31 %
−7,32 %
1.1.2024
36,04 %
−6,13 %
−7,70 %
1.1.2025
31,05 %
−13,75 %
−35,80 %

Chimin Health Management Co Osakeanalyysi

Mitä Chimin Health Management Co tekee? Chimin Health Management Co., Ltd. tuottaa tuloa valmistamalla ja myymällä farmaseuttisia tuotteita, keskittyen ensisijaisesti polyvinyylikloridia (PVC) sisältämättömiin pehmeisiin infuusiolaukkuihin, muovipulloihin tehtäviin infuusiotuotteisiin sekä ruiskutus- ja pistekoneisiin, kuten turvasyringeihin, steriileihin syringeihin ja infuusiosarjoihin. Yritys palvelee kotimaisia ja kansainvälisiä markkinoita, ja sen tuotteet ovat jakelussa näillä alueilla. Sen ydintoiminta käsittää lääketieteisten laitteiden ja farmaseuttisten pakkausratkaisujen tuottamisen terveydenhuollon tarjoajille ja jakelijoille. Yrityksen tuotevalikoimaan kuuluvat polyvinyylikloridia (PVC) sisältämättömät pehmeät infuusiolaukut, muovipulloihin tehdyt infuusiotuotteet sekä ruiskutus- ja pistekoneet, joita myydään kiinalaisille ja kansainvälisille terveydenhuollon laitoksille ja jakelijoille. Nämä tuotteet ovat olennaisia sellaisten lääketieteellisten toimenpiteiden kannalta, jotka vaativat steriilin nesteen antamista ja turvallisia injektointikäytäntöjä. Chimin Health Managemen kotimaan läsnäoloa täydentävät sen kansainväliset jakelukanavat. Chimin Health Management Co., Ltd. toimii 1 851 kokoaikaisen työntekijän työvoimalla, joka tukee sen valmistus- ja myyntitoimintaa. Yrityksen tulovirrat tulevat sen farmaseuttisten ja lääketieteisten laitetuotteiden suorasta myynnistä terveydenhuollon tarjoajille ja jakelijoille sekä Kiinassa että ulkomailla. Keskittyminen polyvinyylikloridia (PVC) sisältämättömiin pehmeisiin infuusiolaukkuihin ja niihin liittyviin lääketieteisiin laitteisiin sijoittaa sen avaintoimittajaksi terveydenhuoltoalalle. Chimin Health Management Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Chimin Health Management Co EBIT:stä

Kohteen Chimin Health Management Co EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Chimin Health Management Co voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Chimin Health Management Co EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Chimin Health Management Co EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Chimin Health Management Co osakkeesta

Yhtiön Chimin Health Management Co EBIT on −94,32 M CNY vuonna 2025.

EBIT yhtiöstä Chimin Health Management Co muuttui arvosta −47,57 M CNY arvoon −94,32 M CNY, mikä edustaa 98,27 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää EBIT Chimin Health Management Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n CNY on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Chimin Health Management Co historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Chimin Health Management Co

Kaikki tunnusluvut — Chimin Health Management Co