Can-One Bhd

Can-One Bhd ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Can-One Bhd (CANONE.KL) 2.11.2026 päivämäärällä on 6,18 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 6,45 % — muutos −4,22 % (matalampi).

ROCE

6,18 %

YoY

−4,22%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Can-One Bhd:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 6,18 %, mikä on kasvua −4,22% verrattuna 6,45 % edellisen vuoden ROCEen.

Can-One Bhd ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2017
13,07 MYR
1.1.2018
1,26 MYR
1.1.2019
17,15 MYR
1.1.2020
3,34 MYR
1.1.2021
−1,72 MYR
1.1.2022
10,15 MYR
1.1.2023
6,45 MYR
1.1.2024
6,18 MYR
Can-One Bhd ROCE historia
VUOSIROCEYoY
6,18 %−4,22%
6,45 %−36,44%
10,15 %−689,46%
−1,72 %−151,62%
3,34 %−80,54%
17,15 %+1 261,94%
1,26 %−90,37%
13,07 %+14,47%
11,42 %+2,14%
11,18 %−10,90%
12,55 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Can-One Bhd Osakeanalyysi

Mitä Can-One Bhd tekee? Can-One Bhd tuottaa tuloja General Packaging -segmentillään valmistamalla metalli- ja litografiapeltipurkkeja, muovipurkkeja, alumiinipurkkeja sekä aaltopahvilaatikkoja eri teollisuuden aloille. Contract Manufacturing -segmentti tuottaa ja jakaa hiilihapollisia ja hiilihapottomia juomia palvellen juomamerkkejä ja jälleenmyyjiä. Trading-segmentti hoitaa maito- ja maidottomien tuotteiden jakelua, kun taas Property Development and Investment Holding -segmentti keskittyy kiinteistöinvestointeihin ja varainhallintaan. Keskeiset tytäryhtiöt kuten Aik Joo Can Factory Sdn. Berhad ja Canzo Sdn. Bhd. tukevat näitä toimintoja, ja yritys kohdistaa pääasiassa palvelunsa teollisuusasiakkaille, juomavalmistajille ja elintarvikkeiden jakelijoille. Yrityksen tulovirrat tulevat suorista myynneistä valmistusasiakkaille, pakkaus- ja jakelupalveluita tarvitseville juomamerkeille sekä maitotuotteiden jakelijoille. Tytäryhtiöt kuten AJCan Sdn. Bhd. ja Newmarq Sdn. Bhd. edistävät Contract Manufacturing- ja General Packaging -segmenttejä vastaavasti. Can-One Bhd:n liiketoimintamalli perustuu monipuolisiin tuotevalikoimiin pakkauksissa, juomavalmistuksessa ja elintarvikkeiden jakelussa, palvellen sekä kotimaan että kansainvälisiä markkinoita vakiintuneiden tytäryhtiöidensä kautta. Tuloja syntyy pakkausratkaisujen myynnistä teollisuusasiakkaille, juomatuotannon ja -jakelun sopimuksista sekä maitotuotteiden jakelusta. Property Development and Investment Holding -segmentti luo lisäarvoa kiinteistöinvestoinneilla, vaikka sen osuus kokonaistuloista ei ole eriteltynä. Keskeisiä asiakkaita ovat juomavalmistajat, maitojakelijat ja pakkausratkaisuja tarvitsevat teollisuusasiakkaat, ja tytäryhtiöt kuten Amber Alliance Sdn. Bhd. ja F & B Nutrition Sdn. Bhd. tukevat erikoispalveluita trading- ja manufacturing-segmenteissä. Can-One Bhd on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Can-One Bhd

Yrityksen Can-One Bhd sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Can-One Bhd ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Can-One Bhd ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Can-One Bhd ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Can-One Bhd osakkeesta

Yhtiön Can-One Bhd ROCE (Return on Capital Employed) on 6,18 % vuonna 2024.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Can-One Bhd muuttui arvosta 6,45 % arvoon 6,18 %, mikä edustaa −4,22 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Can-One Bhd:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Can-One Bhd alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Can-One Bhd

Kaikki tunnusluvut — Can-One Bhd