CVR Energy

CVR Energy P/CF

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä CVR Energy (CVI) 3.11.2026 päivämäärällä on 16,18. Edellisenä vuonna P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) oli 5,77 — muutos 180,56 % (korkeampi).

P/CF

16,18

YoY

180,56%

Viimeksi päivitetty:

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä CVR Energy on 2025 16,18 . P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä CVR Energy oli 2024 5,77 . Se laskee 180,56% korkeampi edelliseen vuoteen verrattuna.

CVR Energy P/CF historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

P/CF
Päivämäärä
P/CF
1.1.2018
3,76 USD
1.1.2019
3,12 USD
1.1.2020
25,88 USD
1.1.2021
25,88 USD
1.1.2022
2,41 USD
1.1.2023
2,46 USD
1.1.2024
5,77 USD
1.1.2025
16,18 USD
CVR Energy P/CF historia
VUOSIP/CFYoY
16,18+180,56%
5,77+134,65%
2,46+2,00%
2,41−90,69%
25,880,00%
25,88+730,00%
3,12−17,00%
3,76−73,08%
13,96+60,28%
8,71+100,67%
4,34+19,28%
3,64—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

CVR Energy Osakeanalyysi

Mitä CVR Energy tekee? CVR Energy Inc on yhdysvaltalainen öljy- ja kaasualan yritys. Yritys perustettiin vuonna 2006, ja sen pääkonttori sijaitsee Sugar Landissa, Texasissa. CVR Enegyn historia alkoi Coffeyville Resources LLC:n hankinnasta, joka on Kansasissa toimiva jalostamo ja lannoistehdas. CVR pyrki hankinnan kautta luomaan pystysuoran tuotantoketjun kannattavuutensa parantamiseksi. CVR Enegyn liiketoimintamalliin kuuluu raakaöljyn, maakaasun ja muiden raaka-aineiden hankinta, niiden jalostaminen sekä polttoaineiden, kemikaalien ja lannoisten valmistus. Yritys korostaa korkeaa tehokkuutta ja nopeaa kiertoaikaa. CVR Energy jakautuu kolmeen segmenttiin: jalostamosegmentti, typpilannoitesegmentti ja kemikaalimyynnin segmentti. Jokaisella alueella on omat tuotteensa ja markkinansa, jotka tukevat toisiaan. Jalostamosegmenttiin kuuluvat Coffeyvillen ja Wynnewoodin jalostamot, joiden yhteinen käsittelykapasiteetti on 205 000 tynnyriä öljyä päivässä. Jalostamot tuottavat erilaisia polttoaineita, kuten bensiiniä, dieselöljyä ja lentopolttoainetta, sekä kemikaaleja ja petrokemikaaleja, kuten propyleeniä, butadieenia ja alkoholeja. Typpilannoitesegmenttiin kuuluvat Coffeyvillen jalostamo, Coffeyvillen jalostamo II ja lannoistehdas CVR Partners LP. Coffeyvillen jalostamo tuottaa korkeapitoista typpilannoitetta, jota valmistetaan lähellä olevalla CVR Partnersin lannoitetehdassa. Lannoitus myydään sitten maataloustiloille Pohjois-Amerikassa. CVR Enegyn kemikaalisegmentti sisältää jalostustuotteista tuotettujen muovitavaran ja teollisuuskemikaalien myynnin. Suurin osa näistä tuotteista myydään asiakkaille Keski-Länsi- ja Golfin rannikkoalueilla. Yhteenvetona CVR Energy Inc on monipuolistanut liiketoimintaansa öljy- ja kaasuotuotannossa, jalostamoissa, typpilannoitteissa ja kemikaaleissa. Pystysuora arvoketju mahdollistaa kustannusten vähentämisen ja kannattavuuden kasvattamisen. Lisäksi CVR Energy sijoittaa jatkuvasti uusiin teknologioihin tehokkuuden lisäämiseksi ja ympäristövaikutusten vähentämiseksi. CVR Energy on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset CVR Energy osakkeesta

Yhtiön CVR Energy P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) on 16,18 vuonna 2025.

P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) yhtiöstä CVR Energy muuttui arvosta 5,77 arvoon 16,18, mikä edustaa 180,56 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää P/CF (Hinta-kassavirta-suhde) CVR Energy:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

Hinta-kassavirta-suhde mittaa osakekurssia suhteessa operatiiviseen kassavirtaan per osake. Toisin kuin P/E-suhde, sitä on vaikeampi manipuloida, koska kassavirta on vähemmän altis kirjanpitomuutoksille.

P/CF = Osakekurssi / Operatiivinen kassavirta per osake

Arvioidakseen P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):lle.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata P/CF (Hinta-kassavirta-suhde):n CVR Energy alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Arvostus — CVR Energy

Kaikki tunnusluvut — CVR Energy