C&C Group

C&C Group CROIC

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä C&C Group (CCR.L) 5.11.2026 päivämäärällä on 2,80 %. Edellisenä vuonna Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) oli 4,62 % — muutos −39,49 % (matalampi).

CROIC

2,80 %

YoY

−39,49%

Viimeksi päivitetty:

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä C&C Group on 2026 2,80 % . Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä C&C Group oli 2025 4,62 % . Se laskee −39,49% matalampi edelliseen vuoteen verrattuna.

C&C Group CROIC historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

CROIC
Päivämäärä
CROIC
1.1.2019
8,70 EUR
1.1.2020
14,44 EUR
1.1.2021
−10,51 EUR
1.1.2022
1,54 EUR
1.1.2023
7,03 EUR
1.1.2024
6,91 EUR
1.1.2025
4,62 EUR
1.1.2026
2,80 EUR
C&C Group CROIC historia
VUOSICROICYoY
2,80 %−39,49%
4,62 %−33,16%
6,91 %−1,67%
7,03 %+357,57%
1,54 %−114,62%
−10,51 %−172,76%
14,44 %+65,95%
8,70 %+28,07%
6,79 %+112,32%
3,20 %−70,36%
10,79 %+86,23%
5,80 %+30,30%
4,45 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

C&C Group Osakeanalyysi

Mitä C&C Group tekee? C&C Group PLC on irlantilainen yhtiö, joka tuottaa ja jakaa erilaisia alkoholijuomia. Yrityksen historia alkaa vuodesta 1852, jolloin William Magner perusti omenasiideritehtaan Clonmelissa Irlannissa. Vuosien varrella yhtiö on kasvanut yhdeksi Euroopan suurimmista juomatuottajista. C&C Groupin liiketoimintamalli keskittyy korkealaatuisten juomien tuotantoon ja jakeluun. Siiderin lisäksi tuotevalikoimaan kuuluvat olut, vodka ja viini. Yhtiö toimii pääasiassa Irlannissa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa, mutta vie tuotteitaan myös muihin Euroopan maihin ja Yhdysvaltoihin. Yksi C&C Groupin tunnetuimmista merkeistä on Bulmers, joka on yksi Irlannin ja Yhdistyneen kuningaskunnan eniten kulutetuista siidereistä. Yhtiö tuottaa myös muita siiderimerkkejä, kuten Magnersia, Tenantsia ja Gaymersia. Lisäksi C&C Groupilla on vahva asema olutmarsketeilla. Tennent's -merkki on erityisen tunnettu Skotlannissa ja kuuluu maan suosituimpiin olutmerkkeihin. Yhtiö tuottaa myös muita oluita, kuten Menabreaa ja Heverleeä. Vuonna 2017 yhtiö astui myös vodkamarkkinoille. Pablosky Vodka -brändi kehitettiin yhteistyössä puolalaisen valmistajan kanssa, ja sitä myydään pääasiassa Irlannissa. Tukkukauppa on tärkeä osa C&C Groupin liiketoimintaa. Yhtiöllä on verkosto jakelukumppaneita, jotka toimittavat C&C Groupin tuotteita vähittäiskauppoihin ja pubeihin eri maissa. Yhtiö hyödyntää myös digitaalisia alustoja, kuten omaa verkkokauppasivustoaan, tavoittaakseen kuluttajia suoraan. C&C Group on merkittävä työnantaja Corkin alueella, jossa sen pääkonttori sijaitsee. Työntekijät työskentelevät yhtiön eri aloilla, kuten tuotannossa, myynnissä, markkinoinnissa ja hallinnossa. Viime vuosina yhtiö on tehnyt hankintoja laajentaakseen tuotevalikoimaansa. Vuonna 2018 skotlantilainen juomayhtiö Matthew Clark & Bibendum hankittiin vahvistaakseen liiketoimintaa Yhdistyneessä kuningaskunnassa. Myöhemmin samana vuonna hankittiin osuus Languedoc-merkkiosuudesta lisätäksesi läsnäoloa Ranskassa. Kaiken kaikkiaan C&C Group on johtava juomatuottaja, jolla on pitkä historia ja vahva läsnäolo useilla markkinoilla. Yhtiö tunnetaan korkealaatuisista tuotteistaan sekä sitoutumisestaan asiakastyytyväisyyteen ja työntekijöiden säilyttämiseen. C&C Group on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

Usein kysytyt kysymykset C&C Group osakkeesta

Yhtiön C&C Group Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) on 2,80 % vuonna 2026.

Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) yhtiöstä C&C Group muuttui arvosta 4,62 % arvoon 2,80 %, mikä edustaa −39,49 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC) C&C Group:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

CROIC mittaa käteistuottoa, jonka sijoitettu pääoma tuottaa. Toisin kuin ROIC, se käyttää vapaan kassavirran sijaan kirjanpidollisia tuloksia ja tarjoaa puhtaamman kannattavuusmittarin.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):n C&C Group alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja Käteisen tuotto sijoitettuun pääomaan (CROIC):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — C&C Group

Kaikki tunnusluvut — C&C Group