C'Bon Cosmetics Co

C'Bon Cosmetics Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä C'Bon Cosmetics Co (4926.T) 5.11.2026 päivämäärällä on 4,45 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 3,00 % — muutos 48,48 % (korkeampi).

ROCE

4,45 %

YoY

48,48%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 C'Bon Cosmetics Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 4,45 %, mikä on kasvua 48,48% verrattuna 3,00 % edellisen vuoden ROCEen.

C'Bon Cosmetics Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
2,65 JPY
1.1.2020
−3,89 JPY
1.1.2021
−11,90 JPY
1.1.2022
3,12 JPY
1.1.2023
−6,37 JPY
1.1.2024
0,52 JPY
1.1.2025
3,00 JPY
1.1.2026
4,45 JPY
C'Bon Cosmetics Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
4,45 %+48,48%
3,00 %+477,29%
0,52 %−108,15%
−6,37 %−304,04%
3,12 %−126,26%
−11,90 %+206,09%
−3,89 %−246,48%
2,65 %−57,23%
6,20 %+69,25%
3,67 %+37,28%
2,67 %−55,95%
6,06 %−60,95%
15,52 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

C'Bon Cosmetics Co Osakeanalyysi

Mitä C'Bon Cosmetics Co tekee? C'BON COSMETICS Co., Ltd. tuottaa tuloja kosmetiikan, ihonhoitotuotteiden, puolilääkkeiden ja kauneuslaitteiden valmistuksen ja myynnin kautta. Yritys tarjoaa perusihonhoitotuotteita, kuten kasvopuhdistusaineita ja voiteita, sekä erikoistuneempia tuotteita, kuten kauneusvoiteita, kerma- ja naamiovalmisteita. Myytävänä ovat myös meikkituotteet, kuten huulimeikit, luomivärit, poskipinko ja kynsilakat, sekä vartalonhoitotuotteet, kuten shampoot. Näitä tuotteita ostavat asiakkaat ovat yksittäisiä kuluttajia, jotka etsivät päivittäisiä ihonhoitorutiineja tai kiinnostuvat kohdennetuista kauneushoidoista. Yrityksen tuotevalikoima on suunnattu kuluttajille, jotka tarvitsevat sekä arkisia ihonhoiratkaisuja että tarkoitukseen soveltuvia kauneudenhoitutuotteita. Puolilääkkeet sijoittuvat olennaisiksi tuotteiksi tiettyihin iho-ongelmiin, kun taas kauneuslaitteet palvelevat niitä, jotka haluavat tehostaa kotona suoritettavia kauneudenhoitorutiinejaan. Yrityksen tarjonta kattaa perustuotteista erikoistuotteisiin, vetoen laajaan kuluttajakuntaan, joka etsii kattavia kauneudenhoitoratkaisuja. C'BON COSMETICS Co., Ltd. keskittyy tuotteiden suoramyyntiin loppukäyttäjille vähittäiskanavien kautta. Tuotteet on suunniteltu päivittäiseen käyttöön, ja niissä korostetaan vahvasti ihonhoito- ja meikkikategorioita. Yrityksen tulovirta koostuu näiden henkilökohtaisen hygienian ja kauneuden hoitoon liittyvien tuotteiden tasaisesta kysynnästä eri kuluttaja-asiakassegmenteissä. C'Bon Cosmetics Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä C'Bon Cosmetics Co

Yrityksen C'Bon Cosmetics Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen C'Bon Cosmetics Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen C'Bon Cosmetics Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen C'Bon Cosmetics Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset C'Bon Cosmetics Co osakkeesta

Yhtiön C'Bon Cosmetics Co ROCE (Return on Capital Employed) on 4,45 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä C'Bon Cosmetics Co muuttui arvosta 3,00 % arvoon 4,45 %, mikä edustaa 48,48 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) C'Bon Cosmetics Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n C'Bon Cosmetics Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — C'Bon Cosmetics Co

Kaikki tunnusluvut — C'Bon Cosmetics Co