CB Group Management Co

CB Group Management Co ROCE

Delisted

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä CB Group Management Co (9852.T) 3.11.2026 päivämäärällä on 13,90 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 11,19 % — muutos 24,20 % (korkeampi).

ROCE

13,90 %

YoY

24,20%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 CB Group Management Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 13,90 %, mikä on kasvua 24,20% verrattuna 11,19 % edellisen vuoden ROCEen.

CB Group Management Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
9,56 JPY
1.1.2019
5,23 JPY
1.1.2020
4,36 JPY
1.1.2021
8,09 JPY
1.1.2022
5,55 JPY
1.1.2023
10,24 JPY
1.1.2024
11,19 JPY
1.1.2025
13,90 JPY
CB Group Management Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
13,90 %+24,20%
11,19 %+9,26%
10,24 %+84,41%
5,55 %−31,34%
8,09 %+85,37%
4,36 %−16,63%
5,23 %−45,28%
9,56 %−6,29%
10,20 %+34,73%
7,57 %−159,62%
−12,71 %−266,18%
7,65 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

CB Group Management Co Osakeanalyysi

Mitä CB Group Management Co tekee? CB Group Management Co Ltd tuottaa tulonsa kolmesta keskeisestä liiketoimintasegmentistä. Päivittäisten monipuolisten tavaroiden segmentti myy saippuaa, pesuaineita, kosmetiikkaa, päivittäistavaroita, torjunta-aineita, hyönteiskarkotteita, lääketieteellisiä hygieniatuotteita, paperituotteita, kuukautissiteitä ja hammasharjoja tukkukauppiaille. Sopimuslogistiikan segmentti tarjoaa asiakkaille varasto- ja toimituspalveluita. Kiinteistövuokrauksen segmentti saa tuloja vuokraamalla toimistoja, varastoja ja pysäköintialueita vuokralaisille. Tulovirrat koostuvat näiden segmenttien tukkumyyynnistä, logistiikkapalvelumaksuista ja vuokratuloista. Yrityksen tuotteisiin kuuluvat päivittäiset kulutustavarat kuten saippua, pesuaineet ja kosmetiikka, jotka myydään sen tukkuliiketoiminnan kautta. Logistiikka-asiakkaat maksavat sopimuksella sidotusta varasto- ja toimituspalvelusta, kun taas kiinteistöjen vuokralaiset kattavat toimistotilojen, varastojen ja pysäköintilaitosten vuokrauskulut. Nämä palvelut kohdistuvat yrityksiin, jotka tarvitsevat toimitusketjuratkaisuja ja kaupallisia kiinteistöjä. Firma palvelee monipuolista asiakaskuntaa, mukaan lukien yritykset, jotka tarvitsevat päivittäisten kulutustavaroiden jakelua, yhtiöt, jotka tarvitsevat logistiikkatukea, ja kaupalliset vuokralaiset, jotka hakevat toimisto- tai varastotilaa. Tuloja syntyy tavaroiden suoramyynnistä, logistiikan palvelusopimuksista ja pitkäaikaisista vuokrasopimuksista kiinteistöomaisuudessa. Yrityksen rakenne mahdollistaa sen toiminnan useilla sektoreilla ilman suoraa vähittäiskauppatoimintaa. CB Group Management Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä CB Group Management Co

Yrityksen CB Group Management Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen CB Group Management Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen CB Group Management Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen CB Group Management Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset CB Group Management Co osakkeesta

Yhtiön CB Group Management Co ROCE (Return on Capital Employed) on 13,90 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä CB Group Management Co muuttui arvosta 11,19 % arvoon 13,90 %, mikä edustaa 24,20 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) CB Group Management Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n CB Group Management Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — CB Group Management Co

Kaikki tunnusluvut — CB Group Management Co