Blumar

Blumar ROE

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Blumar (BLUMAR.SN) 18.10.2026 päivämäärällä on 3,87 %. Edellisenä vuonna ROE (Return on Equity) oli 2,94 % — muutos 31,44 % (korkeampi).

ROE

3,87 %

YoY

31,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2024 Blumar:n oman pääoman tuotto (ROE) oli 3,87 %, mikä on nousua 31,44% verrattuna 2,94 % ROE:hen edellisenä vuonna.

Blumar ROE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROE
Päivämäärä
ROE
1.1.2017
7,53 USD
1.1.2018
17,06 USD
1.1.2019
3,22 USD
1.1.2020
−13,54 USD
1.1.2021
11,69 USD
1.1.2022
14,38 USD
1.1.2023
2,94 USD
1.1.2024
3,87 USD
Blumar ROE historia
VUOSIROEYoY
3,87 %+31,44%
2,94 %−79,51%
14,38 %+22,96%
11,69 %−186,33%
−13,54 %−520,90%
3,22 %−81,14%
17,06 %+126,50%
7,53 %−39,40%
12,43 %−614,21%
−2,42 %−123,25%
10,39 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Blumar Osakeanalyysi

Mitä Blumar tekee? Blumar SA, headquartered in Las Condes, Santiago, operates in the Consumer Staples sector, specializing in food products. The company produces manufactured fish meal and fish oil, with facilities in Caldera, Coronel, Corral, Talcahuano, Los Lagos, and Aysen. It also farms and processes salmon, mussels, jack mackerels, and mackerels. Products are exported globally to South and North America, Europe, Asia, and Africa. With 2,814 employees, Blumar SA has been listed on the stock market since 1992. Blumar on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROE yksityiskohtaisesti

Oman pääoman tuoton (ROE) selvittäminen yrityksessä Blumar

Yrityksen Blumar oman pääoman tuotto (ROE) on perusmittari, joka arvioi yhtiön kannattavuutta suhteessa omaan pääomaan. ROE, joka lasketaan jakamalla nettotulos osakkeenomistajien pääomalla, havainnollistaa, kuinka tehokkaasti yritys tuottaa voittoa osakkeenomistajien sijoituksista. Korkeampi ROE tarkoittaa lisääntynyttä tehokkuutta ja kannattavuutta.

Vuosi vuodelta -vertailu

Analysoimalla Blumar:n ROE:n vuosittaista kehitystä voidaan seurata kannattavuuden trendejä ja taloudellista suorituskykyä. Nouseva ROE viittaa kasvavaan kannattavuuteen ja arvonluontiin osakkeenomistajille, kun taas laskeva ROE voi viitata ongelmiin voiton tuotossa tai oman pääoman hallinnassa.

Vaikutukset sijoituksiin

Yrityksen Blumar ROE on ratkaisevan tärkeä sijoittajille, jotka arvottavat yrityksen kannattavuutta, tehokkuutta ja sijoitusvetovoimaa. Vankka ROE osoittaa yrityksen kykyä muuttaa oman pääoman sijoituksia voitoiksi, ja lisää siten sen houkuttelevuutta potentiaalisille ja nykyisille sijoittajille.

ROE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Blumar ROE:ssa voivat johtua nettovoiton, oman pääoman tai molempien vaihteluista. Näitä vaihteluita tutkitaan arvioitaessa johtamisen tehokkuutta, taloudellisia strategioita sekä niihin liittyviä riskejä ja mahdollisuuksia tukeakseen sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Blumar osakkeesta

Yhtiön Blumar ROE (Return on Equity) on 3,87 % vuonna 2024.

ROE (Return on Equity) yhtiöstä Blumar muuttui arvosta 2,94 % arvoon 3,87 %, mikä edustaa 31,44 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROE (Return on Equity) Blumar:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROE (Return on Equity):n Blumar alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROE (Return on Equity):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROE (Return on Equity):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Blumar

Kaikki tunnusluvut — Blumar