Biodesix

Biodesix ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Biodesix (BDSX) 2.11.2026 päivämäärällä on 1 117,61 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −166,09 % — muutos −772,89 % (korkeampi).

ROCE

1 117,61 %

YoY

−772,89%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Biodesix:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 1 117,61 %, mikä on kasvua −772,89% verrattuna −166,09 % edellisen vuoden ROCEen.

Biodesix ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
11,75 USD
1.1.2019
12,15 USD
1.1.2020
−57,73 USD
1.1.2021
−195,93 USD
1.1.2022
−278,44 USD
1.1.2023
−930,35 USD
1.1.2024
−166,09 USD
1.1.2025
1 117,61 USD
Biodesix ROCE historia
VUOSIROCEYoY
1 117,61 %−772,89%
−166,09 %−82,15%
−930,35 %+234,13%
−278,44 %+42,11%
−195,93 %+239,41%
−57,73 %−575,03%
12,15 %+3,40%
11,75 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Biodesix Osakeanalyysi

Mitä Biodesix tekee? Biodesix, Inc. tuottaa tuloja veren perusteisilla keuhkosairauksien potilaille suunnatuilla diagnostisilla testauspalveluillaan, joihin kuuluvat Nodify XL2-, Nodify CDT-, GeneStrat- ja VeriStrat-testit. Yritys tarjoaa myös SARS-CoV-2-testauspalveluja Biodesix WorkSafe -ohjelman kautta hyödyntäen Bio-Radin SARS-CoV-2 ddPCR-, Platelia SARS-CoV-2 Total Ab - ja cPass SARS-CoV-2 Neutralizing Antibody -testejä. Biodesix palvelee biolääkeyhtiöitä diagnostiseen tutkimukseen, kliiniseen tutkimukseen, kehitykseen ja testaukseen liittyvissä palveluissa sekä kumppanidiagnostiikan kehityksessä ja kaupallistamisessa; kaikki nämä suoritetaan kolmansien osapuolten kanssa tehtävien yksittäisten sopimusten mukaisesti. Biodesixin diagnostisten palvelujen ensisijaisia asiakkaita ovat keuhkosairauksista kärsivät potilaat ja biolääkeyhtiöt, jotka hakevat erikoistuneita testausratkaisuja. Yr teksen tekoälyalusta tukee kliinisien ratkaisujen löytämistä ja kehittämistä tyydyttämättömiin keuhkosairauksien hoitotarpeisiin, mikä lisää veren perustaisten testien arvoa. Biodesixin keskittyminen keuhkosairauksien diagnostiikkaan ja SARS-CoV-2-testaukseen sijoittaa sen palvelemaan sekä terveydenhuollon toimijoita että farmaseuttisia kumppaneita bioteknologiasektorilla. Biodesixin tulovirtaukset sisältävät suoraa potilastestauspalvelua, SARS-CoV-2-testausohjelmia ja biolääkeyhtiöille tarjottavia sopimusperustaisia palveluja. Yrityksen veren perustaiset keuhkosyövän testit ja SARS-CoV-2-testausvaihtoehdot myydään tiettyjen tuotenimien ja ohjelmien kautta, eikä lisähintojen tai tilaismallien maininta ole osa kuvausta. Liiketoimintamalli perustuu sopimusjärjestelyihin sellaisten palveluiden tarjoamisessa, jotka suoritetaan kliinisen ympäristön ulkopuolella, korostaen räätälöityjä diagnostisia ratkaisuja keuhkosairauksiin ja tartuntatautien testaukseen. Biodesix on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Biodesix

Yrityksen Biodesix sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Biodesix ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Biodesix ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Biodesix ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Biodesix osakkeesta

Yhtiön Biodesix ROCE (Return on Capital Employed) on 1 117,61 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Biodesix muuttui arvosta −166,09 % arvoon 1 117,61 %, mikä edustaa −772,89 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Biodesix:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Biodesix alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Biodesix

Kaikki tunnusluvut — Biodesix