Benz Mining

Benz Mining ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Benz Mining (BZ.V) 2.11.2026 päivämäärällä on −45,84 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli −32,64 % — muutos 40,44 % (matalampi).

ROCE

−45,84 %

YoY

40,44%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Benz Mining:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli −45,84 %, mikä on kasvua 40,44% verrattuna −32,64 % edellisen vuoden ROCEen.

Benz Mining ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
−52,93 CAD
1.1.2020
−42,17 CAD
1.1.2021
−103,34 CAD
1.1.2022
−578,00 CAD
1.1.2023
−78,40 CAD
1.1.2024
−98,38 CAD
1.1.2025
−32,64 CAD
1.1.2026
−45,84 CAD
Benz Mining ROCE historia
VUOSIROCEYoY
−45,84 %+40,44%
−32,64 %−66,82%
−98,38 %+25,48%
−78,40 %−86,44%
−578,00 %+459,30%
−103,34 %+145,05%
−42,17 %−20,33%
−52,93 %−47,89%
−101,59 %−2,34%
−104,02 %−100,22%
48 360,62 %−202 672,76%
−23,87 %−75,74%
−98,41 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Benz Mining Osakeanalyysi

Mitä Benz Mining tekee? Benz Mining Corp. tuottaa tuloja hankkimalla, tutkimalla ja hyödyntämällä mineraalikohteita Amerikassa. Yritys keskittyy projekteihin kuten Eastmain Gold, Ruby Hill West Lithium ja Windy Mountain, jotka ovat sen keskeisiä tulonlähteitä. Eastmain Gold sijaitsee Upper Eastmain Greenstone -vyöhykkeellä, kattaa 8 000 hehtaaria ja käsittää 152 mineraalioikeutta sekä yhden teollisuusvuorolupahakemuksen. Ruby Hill West Lithium -projekti liittyy spodumiinia sisältäviin pegmatiittiesiintymiin, ja yrityksellä on 78 oikeutta Windy Mountainissa, joka kattaa 4 109,7 hehtaaria. Nämä projektit kohdistuvat mineraalien etsintään ja louhintaan palvellen pääasiassa kaivos- ja resurssialaa. Yrityksen ensisijaisia asiakkaita ovat mineraalien etsintään ja louhintaan erikoistuneet yritykset, jotka pyrkivät kehittämään tai hankkimaan mineraalikohteita. Eastmain Gold, Ruby Hill West Lithium ja Windy Mountain ovat tärkeimmät tulon tuottavat kohteet, joista Eastmain Gold on merkittävin laajan oikeuskattauksensa vuoksi. Yrityksen toiminta keskittyy Amerikkaan, erityisesti kultta- ja litiumresursseihin, jotka ovat kriittisiä teollisuuden ja teknologian sovelluksille. Tulot syntyvät näiden mineraalikohteiden kehittämisestä ja hyödyntämisestä, joista Eastmain Gold ja Ruby Hill West Lithium ovat aktiivisimpia projekteja. Yrityksen fokus litiumissa ja kullassa vastaa näiden raaka-aineiden markkinakysyntää, erityisesti kasvavissa sähköajoneuvojen ja uusiutuvan energian sektoreissa. Windy Mountain, vaikka vähemmän yksityiskohtaisesti kuvattu, tukee kokonaisvaltaista portfoliota laajojen maaomistusten kautta. Benz Mining on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Benz Mining

Yrityksen Benz Mining sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Benz Mining ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Benz Mining ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Benz Mining ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Benz Mining osakkeesta

Yhtiön Benz Mining ROCE (Return on Capital Employed) on −45,84 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Benz Mining muuttui arvosta −32,64 % arvoon −45,84 %, mikä edustaa 40,44 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Benz Mining:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Benz Mining alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Benz Mining

Kaikki tunnusluvut — Benz Mining