Banco Inter

Banco Inter EBIT

Delisted

EBIT yhtiöstä Banco Inter (BIDI11.SA) 24.10.2026 päivämäärällä.

EBIT

0,00BRL

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2021 Banco Inter:n EBIT oli 0,00 BRL, joka on % nousu edellisen vuoden 0,00 BRL EBIT-suhteeseen verrattuna.

Banco Inter EBIT historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

EBIT
Päivämäärä
EBIT
1.1.2019
0,00 BRL
1.1.2020
0,00 BRL
1.1.2021
0,00 BRL
1.1.2022 (e)
757,17 M BRL
1.1.2023 (e)
1,63 Mrd. BRL
1.1.2024 (e)
1,45 Mrd. BRL
1.1.2025 (e)
2,18 Mrd. BRL
1.1.2026 (e)
3,32 Mrd. BRL
Banco Inter EBIT historia
VUOSIEBITYoY
est3,32 Mrd.BRL+52,11%
est2,18 Mrd.BRL+50,63%
est1,45 Mrd.BRL−11,04%
est1,63 Mrd.BRL+115,28%
est757,17 MBRL—
0,00BRL—
0,00BRL—
0,00BRL—
0,00BRL—
0,00BRL—
0,00BRL—
0,00BRL—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Banco Inter Liikevaihto

Banco Inter Tulot, ennakkovarausvoitto, nettotulo

  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Liikevaihto
Varainhoitoa edeltävä voitto
Voitto
Tiedot
Päivämäärä
Liikevaihto
Varainhoitoa edeltävä voitto
Voitto
1.1.2019
814,80 M BRL
214,10 M BRL
78,90 M BRL
1.1.2020
1,21 Mrd. BRL
165,20 M BRL
−7,20 M BRL
1.1.2021
2,69 Mrd. BRL
481,40 M BRL
34,60 M BRL
1.1.2022 (e)
4,45 Mrd. BRL
0,00 BRL
171,13 M BRL
1.1.2023 (e)
6,31 Mrd. BRL
0,00 BRL
542,80 M BRL
1.1.2024 (e)
8,41 Mrd. BRL
0,00 BRL
1,23 Mrd. BRL
1.1.2025 (e)
10,67 Mrd. BRL
0,00 BRL
3,04 Mrd. BRL
1.1.2026 (e)
12,17 Mrd. BRL
0,00 BRL
7,60 Mrd. BRL

Banco Inter Katteprosentit

Banco Inter osakkeen marginaalit

Banco Inter Margenanalyysi näyttää bruttomarginaalin, EBIT-marginaalin sekä voittomarginaalin Banco Inter osalta. EBIT-marginaali (EBIT/liikevaihto) kertoo, kuinka suuri osuus liikevaihdosta jää operatiivisena voittona. Voittomarginaali näyttää, kuinka suuri osuus Banco Inter liikevaihdosta säilyy.
  • 3 vuotta

  • 5 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

Kustannus-tulosuhde
Voittomarginaali
Tiedot
Päivämäärä
Kustannus-tulosuhde
Voittomarginaali
1.1.2019
73,72 %
9,68 %
1.1.2020
86,39 %
−0,59 %
1.1.2021
82,07 %
1,29 %
1.1.2022 (e)
0,00 %
3,85 %
1.1.2023 (e)
0,00 %
8,61 %
1.1.2024 (e)
0,00 %
14,62 %
1.1.2025 (e)
0,00 %
28,52 %
1.1.2026 (e)
0,00 %
62,49 %

Banco Inter Osakeanalyysi

Mitä Banco Inter tekee? Banco Inter SA on vuonna 1994 perustettu brasilialainen pankki. Alun perin verkkopankkina suunniteltu yritys tarjoaa nykyään laajan valikoiman rahoituspalveluita ja -tuotteita. Banco Inter SA palvelee sekä yksityisasiakkaita että yrityksiä. Banco Inter SA:n liiketoimintamalli perustuu selkeään keskittymiseen digitaalisiin prosesseihin ja teknologiaan. Pankki perustettiin varhain verkkopankkina, ja se luottaa edelleen digitaaliseen infrastruktuuriin. Tämä mahdollistaa kustannusten säästämisen, jotka välitetään suoraan asiakkaille. Vaikka keskipisteenä on verkkotoiminta, Banco Inter SA:lla on myös toimipisteitä joissakin Brazilian kaupungeissa. Nämä toimipisteet palvelevat ensisijaisesti asiakkaita henkilökohtaisissa erityispyynnöissä tai ongelmatilanteissa. Banco Inter SA:n ydintoiminta käsittää pääasiassa perinteisiä pankkituotteita, kuten tilisäästötilit, säästötilit ja luottokortit. Lisäksi yritys tarjoaa muita tuotteita ja palveluita. Asiakkaat voivat esimerkiksi ottaa lainoja ja tehdä sijoituksia pankin kautta tai ostaa vakuutuksia. Huomioitavaa Banco Inter SA:n toiminnassa on sen sijoitustuotevalikoima. Asiakkaat voivat sijoittaa osakkeisiin, rahastoihin tai muihin sijoitusmuotoihin pankin välityksellä. Yritys tarjoaa myös omia sijoitustuotteitaan, joita hallinnoivat kokeneet asiantuntijat. Pankkitoiminnan lisäksi Banco Inter SA on mukana verkkokaupassa. Yritys tarjoaa oman online-alustaansa, jossa asiakkaat voivat ostaa tuotteita eri toimittajilta. Pankki tekee tiivistä yhteistyötä näiden yritysten kanssa varmistaakseen sujuvan ja turvallisen ostokokemuksen. Yleisesti ottaen Banco Inter SA on moderni pankki, joka tarjoaa laajan valikoiman tuotteita ja palveluita. Yritys luottaa digitaaliseen infrastruktuuriin ja teknologiaan kustannusten säästämiseksi ja asiakkaille nykyaikaisen pankkikokemuksen tarjoamiseksi. Erityisesti sijoitustuotteet ovat huomionarvoisia, sillä niitä hallinnoivat kokeneet asiantuntijat, ja ne antavat asiakkaille mahdollisuuden sijoittaa erilaisiin omaisuusluokkiin. Banco Inter on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

EBIT yksityiskohtaisesti

Analyysi kohteen Banco Inter EBIT:stä

Kohteen Banco Inter EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) edustaa yrityksen operatiivista voittoa. Se lasketaan vähentämällä kaikki liiketoiminnan kulut, myytyjen tavaroiden kustannukset (COGS) ja operatiiviset menot, kokonaisliikevaihdosta, mutta jättämällä huomioimatta korot ja verot. Se tarjoaa näkemyksiä yrityksen operatiivisesta kannattavuudesta ottamatta huomioon rahoituksen ja verorakenteiden vaikutuksia.

Vuosi-vuosi -vertailu

Vuotuinen EBIT:n vertailu kohteelle Banco Inter voi osoittaa suuntauksia yrityksen operatiivisessa tehokkuudessa ja kannattavuudessa. EBIT:n kasvu vuosien mittaan voi viitata parantuneeseen operatiiviseen tehokkuuteen tai liikevaihdon kasvuun, kun taas lasku saattaa herättää huolta kasvaneista operatiivisista kustannuksista tai laskevista liikevaihdoista.

Vaikutukset sijoituksiin

Kohteen Banco Inter EBIT on tärkeä mittari sijoittajille. Positiivinen EBIT viittaa siihen, että yritys tuottaa tarpeeksi liikevaihtoa kattamaan sen operatiiviset kulut, mikä on olennainen seikka yrityksen taloudellisen terveyden ja vakauden arvioinnissa. Sijoittajat seuraavat EBIT:tä tarkasti arvioidakseen yrityksen kannattavuutta ja potentiaalia tulevalle kasvulle.

EBIT-vaihteluiden tulkinta

Vaihtelut kohteen Banco Inter EBIT:ssä voivat johtua muutoksista tuloissa, liiketoiminnan kuluissa tai molemmissa. Nouseva EBIT viittaa parantuneeseen operatiiviseen suorituskykyyn tai kasvaneisiin myynteihin, kun taas laskeva EBIT voi viitata nousseisiin operatiivisiin kustannuksiin tai vähentyneisiin tuloihin, mikä saattaa vaatia strategisia säätöjä.

Usein kysytyt kysymykset Banco Inter osakkeesta

Eurpoolissa voit löytää EBIT Banco Inter:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

"Earnings before interest and taxes", lyhennetty EBIT, jota kutsutaan myös yrityksen käyttötulokseksi. Se on keskeinen luku, jonka avulla voitto voidaan arvioida tietyltä ajanjaksolta, yleensä tilikaudelta. Verot ja korko ei vähennetä EBIT:sta, joten se sopii kansainvälisiin eri yritysten vertailuihin.

Nettotulo
+ Verokulut
+ Korkokulut ja muut rahoituskulut
- Korkotuotot ja muut rahoitustuotot
= EBIT (käyttötulos)

EBIT:n BRL on sijoittajille tärkeä tekijä. Muutokset tässä tunnusluvussa voivat signaloida parantuvia tai heikentyneitä perustekijöitä, mikä vaikuttaa suoraan osakekurssiin. Eulerpoolissa voit seurata EBIT:n Banco Inter historiallisesti ja reaaliajassa.

Liikevaihto on tärkeä osakkeen arvioinnissa.

EBIT on lyhenne sanoista "Earnings Before Interest and Tax" (voitto ennen korkoja ja veroja) ja edustaa yrityksen bruttovoittoa ennen veroja ja korkoja vähennetään. EBIT-summaa käytetään usein mittarina yrityksen arviointiin.

Historia

EBIT otettiin alun perin käyttöön 1940-luvulla, kun Yhdysvaltojen veroviranomaiset (IRS) hyväksyivät uuden verolain. Tämä laki vaati yrityksiä laskemaan voittonsa ennen veroja ja lainakorkoja (tai "korkoja ja veroja") vähentämistä. Siitä lähtien EBITia on käytetty yhtenä tärkeimmistä rahoitumindikaattoreista yrityksen arviointiin.

Käyttö

EBITia voidaan käyttää yrityksen arvioimiseen vertaamalla sen rahoitustuloksia vertailuarvoon tai vertailuarvoon. EBITia käytetään myös määrittämään, kuinka paljon yrityksen osakkeenomistajat saavat sen liiketuloksesta.

Laskeminen

EBIT lasketaan vähentämällä yrityksen nettovoitosta verot ja lainakorkot. Tämän summan voidaan laskea eri tavoin, mutta yleisin menetelmä on seuraava:

EBIT = Nettotulos + korot ja verot

Esimerkki:
XYZ Co:n nettotulos = 1 000 000 €
Korot ja verot = 500 000 €
XYZ Co:n EBIT = 1 500 000 €

Soveltaminen

EBIT-arvoa käytetään usein yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen ja arvioimiseen. EBIT-arvoa voidaan myös käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi käyttää sijoituksiin tai osinkeihin.

EBITin käyttö osakesinvestoinneissa

Sijoittajat käyttävät EBITia määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu. Jos yrityksen EBIT-arvo on korkea, se voi osoittaa, että sen osake on yliarvostettu, koska sen tuottama voitto voi olla pienempi kuin voitto, jonka se tuottaisi eri osakkeella.

EBITin edut

EBIT on hyödyllinen mittari yrityksen taloudellisen vakauden määrittämiseen. EBITin käytöllä liittyy useita etuja, kuten:
- EBIT eliminoi rahoituksen vaikutuksen yrityksen tuottoon.
- Se on hyödyllinen mittari määritettäessä voittoja, jotka yritys voi jakaa osakkeenomistajille.
- Sitä voidaan käyttää määrittämään, onko osake yli- vai aliarvostettu.

EBITin haitat

EBITin käytöllä on myös joitakin haittoja, kuten:
- EBITia ei voida käyttää ainoana mittarina yrityksen arvioimiseen, koska se ei heijasta yrityksen kokonaisvoittoa.
- EBITia voivat vaikuttaa odottamattomat tapahtumat, kuten verojen nousu.
- EBIT ei aina ole luotettava indikaattori yrityksen tulevalle voittojen kehitykselle.

Johtopäätös

EBIT on tärkeä mittari, jota käytetään yrityksen arvioimiseen. Sitä voidaan käyttää määrittämään, kuinka paljon rahaa yritys voi tuottaa liiketoimintansa tuloksista ja onko osake yli- vai aliarvostettu. EBITilla on kuitenkin myös joitain haittoja, koska se ei heijasta yrityksen kokonaiskannattavuutta ja voi vaikuttaa odottamattomat tapahtumat. Siksi on tärkeää tarkastella EBITia yhdessä muiden rahoitusindikaattoreiden kanssa saadakseen täydellisen kuvan yrityksestä.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Tuloslaskelma — Banco Inter

Kaikki tunnusluvut — Banco Inter