Auras Technology Co

Auras Technology Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Auras Technology Co (3324.TWO) 2.11.2026 päivämäärällä on 28,81 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 20,57 % — muutos 40,04 % (korkeampi).

ROCE

28,81 %

YoY

40,04%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2025 Auras Technology Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 28,81 %, mikä on kasvua 40,04% verrattuna 20,57 % edellisen vuoden ROCEen.

Auras Technology Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2018
7,90 TWD
1.1.2019
33,72 TWD
1.1.2020
33,76 TWD
1.1.2021
28,09 TWD
1.1.2022
20,20 TWD
1.1.2023
20,04 TWD
1.1.2024
20,57 TWD
1.1.2025
28,81 TWD
Auras Technology Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
28,81 %+40,04%
20,57 %+2,63%
20,04 %−0,75%
20,20 %−28,11%
28,09 %−16,77%
33,76 %+0,10%
33,72 %+326,85%
7,90 %−52,18%
16,52 %−45,53%
30,33 %+131,72%
13,09 %+420,33%
2,52 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Auras Technology Co Osakeanalyysi

Mitä Auras Technology Co tekee? AURAS Technology Co., Ltd. tuottaa tuloja jäähdytysmoduulien, kuten radiattorituulettimien, jäähdytyslevyjen ja lämpöputkien, tutkimisella, kehittämisellä, valmistuksella ja myynnillä. Nämä tuotteet on tarkoitettu pääasiassa kannettaviin tietokoneisiin, pöytäkoneisiin ja muihin elektroniikkalaitteisiin. Yritys palvelee kotimaan markkinoita Taiwanissa sekä kansainvälisiä markkinoita Aasiassa, Euroopassa ja Amerikassa kohdentaen toimintansa elektronisten laitteiden valmistajille, jotka tarvitsevat tehokkaita lämmönhallintaratkaisuja. Yrityksen tuotevalikoima keskittyy tiedonkäsittelyyn liittyvien elektroniikkatuotteiden jäähdytysratkaisuihin, korostaen kannettavien ja pöytäkoneiden sovelluksia. Jakelulla Taiwanissa ja viennillä Aasiaan, Eurooppaan ja Amerikkaan AURAS Technology tavoittaa monipuolisen asiakaskunnan elektroniikan valmistusalan parissa. Yrityksen tulovirrat tulevat sen jäähdytysmoduulien suorasta myynnistä näille valmistajille. AURAS Technologyn liiketoimintamalli perustuu erikoistuneiden jäähdytyskomponenttien tarjoamiseen, jotka ratkaisevat elektronisten laitteiden lämpöhäviöongelmia. Sen tuotteet integroidaan tietokone- ja elektroniikkalaitteiden valmistajien tuotantoprosesseihin, mikä mahdollistaa yritykselle vakaan kysynnän asiakkailta useilla eri alueilla. Yrityksen kotimaiset ja kansainväliset jakelukanavat tukevat sen tulonsaantia ilman riippuvuutta lisäpalveluista tai kumppansuhteista. Auras Technology Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Auras Technology Co

Yrityksen Auras Technology Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Auras Technology Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Auras Technology Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Auras Technology Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Auras Technology Co osakkeesta

Yhtiön Auras Technology Co ROCE (Return on Capital Employed) on 28,81 % vuonna 2025.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Auras Technology Co muuttui arvosta 20,57 % arvoon 28,81 %, mikä edustaa 40,04 % muutosta. Arvo on korkeampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Auras Technology Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Auras Technology Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Auras Technology Co

Kaikki tunnusluvut — Auras Technology Co