Alpen Co

Alpen Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Alpen Co (3028.T) 2.11.2026 päivämäärällä on 6,76 %. Edellisenä vuonna ROCE (Return on Capital Employed) oli 7,03 % — muutos −3,82 % (matalampi).

ROCE

6,76 %

YoY

−3,82%

Viimeksi päivitetty:

Vuonna 2026 Alpen Co:n käytetyn pääoman tuotto (ROCE) oli 6,76 %, mikä on kasvua −3,82% verrattuna 7,03 % edellisen vuoden ROCEen.

Alpen Co ROCE historia

  • 3 vuotta

  • 10 vuotta

  • 25 vuotta

  • Maksimi

ROCE
Päivämäärä
ROCE
1.1.2019
1,48 JPY
1.1.2020
4,18 JPY
1.1.2021
13,89 JPY
1.1.2022
6,43 JPY
1.1.2023
4,38 JPY
1.1.2024
2,84 JPY
1.1.2025
7,03 JPY
1.1.2026
6,76 JPY
Alpen Co ROCE historia
VUOSIROCEYoY
6,76 %−3,82%
7,03 %+147,45%
2,84 %−35,09%
4,38 %−31,88%
6,43 %−53,74%
13,89 %+232,18%
4,18 %+183,08%
1,48 %−49,30%
2,91 %−26,18%
3,95 %−87,66%
31,98 %+1 007,35%
2,89 %−52,96%
6,14 %—

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Alpen Co Osakeanalyysi

Mitä Alpen Co tekee? Alpen Co., Ltd. tuottaa tuloaan urheiluvälineiden valmistuksesta ja vähittäismyynnistä. Yritys myy talviurheilutuotteita kuten hiihto- ja lumilautailuvälineitä, golftuotteita sekä yleisiä urheiluun liittyviä tuotteita, kuten kuntoiluvälineitä, retkeilyvarusteita, vapaa-ajan vaatteita, merituotteita ja tennis- ja pöytätennispalloja varten tarkoitettuja mailoja. Se tarjoaa myös luottokorttipalveluita ja operoi kuntokeskuksia, hiihtokeskuksia sekä golfkenttiä. Vähittäiskauppa kohdistuu kuluttajiin, jotka kiinnostuvat talviurheilusta, golfista, kunnosta ja ulkoiluaktiviteeteista, kun taas luottokorttipalvelut ja kuntokeskukset palvelevat laajempaa asiakaskuntaa, joka etsii rahoitus- ja hyvinvointiratkaisuja. Yrityksen tuotealueisiin kuuluvat talviurheiluvälineet, golftuotteet, kuntoilu- ja harjoitteluvälineet, retkeily- ja seurantavarusteet, vapaa-ajan vaatetus, merituotteet sekä mailat. Liiketoimintakuvauksessa mainittuja brändejä ei ole eriteltynä, joten viitataan vain tuoteluokkiin. Alpen Co., Ltd. palvelee sekä yksityishenkilöitä että yrityksiä vähittäisoperaatioidensa sekä lisäpalveluidensa, kuten luottokorttipalveluiden ja tilojen hallinnan, kautta. Alpen Co., Ltd. toimii urheiluvälinealalla keskittyen vähittäiskauppaan ja valmistukseen. Sen liiketoimintamalli yhdistää tuotemyynnin palvelutarjontaan, kuten luottokorttipalveluihin ja tilanhallintaan. Yrityksen tulonlähteet tulevat urheiluvälineiden suoramyynnistä, luottokorttipalveluista sekä kuntakeskusten, hiihtokeskusten ja golfkenttien ylläpidosta, ja ne kohdistuvat monipuoliseen asiakaskuntaan, johon kuuluvat talviurheilun harrastajat, golfin pelaajat, kuntoilijat ja yleiset kuluttajat, jotka etsivät ulkoiluun ja virikkeelliseen toimintaan liittyviä tuotteita. Alpen Co on yksi Eurpooliin suosituimmista yhtiöistä.

ROCE yksityiskohtaisesti

Sijoitetun pääoman tuottoprosentin (ROCE) salausten purkaminen yritykseltä Alpen Co

Yrityksen Alpen Co sijoitetun pääoman tuottoprosentti (ROCE) on taloudellinen tunnusluku, joka mittaa yrityksen kannattavuutta ja tehokkuutta suhteessa käytettyyn pääomaan. Se lasketaan jakamalla tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) käytettyyn pääomaan. Korkeampi ROCE viittaa siihen, että yritys käyttää pääomaansa tehokkaasti voittojen tuottamiseen.

Vuosi-vuodelta vertailu

Yrityksen Alpen Co ROCE:n vuosittaista analyysiä tarjoaa arvokkaita oivalluksia sen tehokkuudesta käyttäessään pääomaansa voiton tuottamiseksi. ROCE:n nousu viittaa parantuneeseen kannattavuuteen ja operatiiviseen tehokkuuteen, kun taas lasku voi viitata mahdollisiin ongelmiin pääoman käytössä tai liiketoiminnassa.

Vaikutus investointeihin

Yrityksen Alpen Co ROCE on kriittinen tekijä sijoittajille ja analyytikoille arvioitaessa yrityksen tehokkuutta ja kannattavuutta. Korkea ROCE voi tehdä yrityksestä houkuttelevan sijoituskohteen, koska se usein viittaa siihen, että yritys tuottaa riittävän suuria voittoja käytetystä pääomastaan.

ROCE:n vaihteluiden tulkinta

Muutokset yrityksen Alpen Co ROCE:ssa johtuvat vaihteluista EBIT:ssä tai käytetyssä pääomassa. Nämä vaihtelut tarjoavat näkemyksiä yrityksen operatiivisesta tehokkuudesta, taloudellisesta suorituskyvystä ja strategisesta rahoituksen hallinnasta ja tukevat sijoittajia perusteltujen päätösten tekemisessä.

Usein kysytyt kysymykset Alpen Co osakkeesta

Yhtiön Alpen Co ROCE (Return on Capital Employed) on 6,76 % vuonna 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) yhtiöstä Alpen Co muuttui arvosta 7,03 % arvoon 6,76 %, mikä edustaa −3,82 % muutosta. Arvo on matalampi kuin edellisenä vuonna.

Eurpoolissa voit löytää ROCE (Return on Capital Employed) Alpen Co:n täydellisen historiallisen kehityksen vuodesta 2006 lähtien – vuotuisten arvojen, kaavioiden ja yksityiskohtaisen analyysin kanssa.

ROCE on kannattavuustunnusluku ja lyhenne sanoista Return on Capital Employed eli sijoitetun pääoman tuotto. Tunnusluku osoittaa operatiivisen voiton ja siihen käytetyn korkollisen pääoman suhteen. Mitä korkeampi sijoitetun pääoman tuotto on, sitä kannattavammin yritys toimii ja sitä korkeampi on tärkeä Free Cash Flow. Free Cash Flow tarkoittaa voittojen osuutta, joka kauden lopussa ei vaadita yrityksen laajentamiseen, vaan joka on osakkeenomistajien käytettävissä.

"Hyvä" vaihtelee alan ja yrityksen kehitysvaiheen mukaan. Eulerpoolissa voit verrata ROCE (Return on Capital Employed):n Alpen Co alan vertaisiin ja alan keskiarvoon arvioidaksesi houkuttelevuuden.

Arvioidakseen ROCE (Return on Capital Employed):n, on olennaista verrata sitä saman alan ja sektorin kilpailijoihin. Eulerpoolissa voit löytää suoria alan vertailuja ROCE (Return on Capital Employed):lle.

Hae nämä tiedot Eulerpool API:n kautta

100 000 pyyntöä/kk ilmaiseksi · ei luottokorttia

Kannattavuus — Alpen Co

Kaikki tunnusluvut — Alpen Co