Powdertech Co

Powdertech Co ROCE

ROCE (Return on Capital Employed) för Powdertech Co (5695.T) per 5 nov. 2026 är 4,15 %. Föregående år var ROCE (Return on Capital Employed) 2,60 % — en förändring på 59,85 % (högre).

ROCE

4,15 %

YoY

59,85%

Senast uppdaterad:

År 2026 var avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Powdertech Co 4,15 %, en ökning med 59,85% jämfört med 2,60 % ROCE föregående år.

Powdertech Co ROCE Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

ROCE
Datum
ROCE
1 jan. 2019
13,21 JPY
1 jan. 2020
13,08 JPY
1 jan. 2021
2,29 JPY
1 jan. 2022
9,05 JPY
1 jan. 2023
5,54 JPY
1 jan. 2024
3,20 JPY
1 jan. 2025
2,60 JPY
1 jan. 2026
4,15 JPY
Powdertech Co ROCE Historik
ÅRROCEYoY
4,15 %+59,85%
2,60 %−18,75%
3,20 %−42,25%
5,54 %−38,78%
9,05 %+294,66%
2,29 %−82,47%
13,08 %−0,98%
13,21 %−23,97%
17,37 %−3,22%
17,95 %+14,53%
15,67 %−4,28%
16,37 %−3,87%
17,03 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Powdertech Co Aktieanalys

Vad gör Powdertech Co? Powdertech Co., Ltd. genererar intäkter genom tillverkning och försäljning av ferritpulver och deoxidationsmedel, med verksamheten uppdelad i två distinkta affärssegment. Carrier-segmentet fokuserar på produktion och försäljning av elektrofotografiska transportrullar, särskilt för kopierings- och skrivarmarknaden. Iron Powder-segmentet tillverkar och säljer olika järnpulver avsedda för pulvermetallurgiska applikationer. Detta segment producerar även syrebindare och syremättningsdetektorer som är utformade för livsmedelsindustrin. Företaget stödjer dessa verksamheter genom att erbjuda logistiktjänster relaterade till dess affärsverksamhet. Råvaror inköps via icke-konsoliderade dotterbolag och andra närstående företag för att upprätthålla produktionen. Företaget har sitt huvudkontor i Kashiwa-shi, Chiba-ken och anställer 265 heltidsanställda för att utföra dessa tillverknings- och försäljningsfunktioner. Powdertech Co är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

ROCE i detalj

Dekryptering av avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Powdertech Co

Avkastningen på sysselsatt kapital (ROCE) för Powdertech Co är en finansiell nyckeltal som mäter lönsamheten och effektiviteten i företagets användning av det sysselsatta kapitalet. Den beräknas genom att dela vinsten före räntor och skatter (EBIT) med det sysselsatta kapitalet. En högre ROCE indikerar att företaget använder sitt kapital effektivt för att generera vinster.

År-till-år-jämförelse

Den årliga analysen av ROCE för Powdertech Co ger värdefulla insikter i dess effektivitet att använda sitt kapital för att generera vinster. En ökande ROCE tyder på förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet, medan en minskning kan signalera möjliga problem med kapitalanvändningen eller affärsdriften.

Effekter på investeringar

ROCE för Powdertech Co är en kritisk faktor för investerare och analytiker när de utvärderar företagets effektivitet och lönsamhet. En högre ROCE kan göra företaget till en attraktiv investering eftersom den ofta indikerar att företaget genererar tillräckliga vinster från sitt sysselsatta kapital.

Tolkning av förändringar i ROCE

Förändringar i ROCE för Powdertech Co kan härledas till variationer i EBIT eller i det sysselsatta kapitalet. Dessa fluktuationer ger insikter i den operativa effektiviteten, den finansiella prestandan och den strategiska finansförvaltningen i företaget och stödjer investerare i deras välgrundade beslutsprocess.

Vanliga frågor om Powdertech Co-aktien

ROCE (Return on Capital Employed) för Powdertech Co är 4,15 % år 2026.

ROCE (Return on Capital Employed) för Powdertech Co förändrades från 2,60 % till 4,15 %, vilket motsvarar en förändring på 59,85 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av ROCE (Return on Capital Employed) Powdertech Co sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

ROCE är en lönsamhetsnyckeltal och står för Return on Capital Employed, eller avkastning på sysselsatt kapital. Nyckeltalet visar förhållandet mellan operativ vinst och det för detta ändamål använda räntebärande kapitalet. Ju högre avkastning på det sysselsatta kapitalet, desto mer lönsamt driver ett företag sin verksamhet och desto högre är det viktiga Free Cash Flow. Free Cash Flow representerar den del av vinsterna som vid slutet av en period inte behövs för expansion av företaget, utan som står till aktieägarnas förfogande.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra ROCE (Return on Capital Employed)s Powdertech Co med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera ROCE (Return on Capital Employed)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för ROCE (Return on Capital Employed).

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Lönsamhet — Powdertech Co

Alla nyckeltal — Powdertech Co