NDR Auto Components

NDR Auto Components P/CF

P/CF (pris till kassaflöde) för NDR Auto Components (NDRAUTO.NS) per 3 nov. 2026 är 42,25. Föregående år var P/CF (pris till kassaflöde) 19,95 — en förändring på 111,78 % (högre).

P/CF

42,25

YoY

111,78%

Senast uppdaterad:

P/CF (pris till kassaflöde) för NDR Auto Components är 2026 42,25 . P/CF (pris till kassaflöde) för NDR Auto Components var 2025 19,95 . Det minskar därmed med 111,78% högre jämfört med året innan.

NDR Auto Components P/CF Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

P/CF
Datum
P/CF
1 jan. 2019
74,56 INR
1 jan. 2020
510,10 INR
1 jan. 2021
−946,20 INR
1 jan. 2022
3 059,32 INR
1 jan. 2023
34,71 INR
1 jan. 2024
61,00 INR
1 jan. 2025
19,95 INR
1 jan. 2026
42,25 INR
NDR Auto Components P/CF Historik
ÅRP/CFYoY
42,25+111,78%
19,95−67,30%
61,00+75,78%
34,71−98,87%
3 059,32−423,33%
−946,20−285,49%
510,10+584,13%
74,56—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

NDR Auto Components Aktieanalys

Vad gör NDR Auto Components? NDR Auto Components Ltd. tillverkar och säljer bildelar till person- och nyttofordon i Indien, med fokus på sätesramar och klädsel för fyr- och tvåhjuliga fordon. Företaget driver fyra produktionsanläggningar, varav två ligger i Gurugram, en i Ramanagara-distriktet nära Bengaluru och en ny anläggning i Surendranagar, Gujarat, som är dedikerad till produktion av sätesramar och klädsel. Produktsortimentet omfattar sätesramar för fyrhjulingar, sätesramar för tvåhjulingar, Body-in-White (BIW)-delar, sätesöverdrag för fyrhjulingar och sätesöverdrag för tvåhjulingar. Företaget betjänar bilindustrin genom att leverera komponenter till bilsäten och relaterade tillbehör. NDR Auto Components Ltd. genererar intäkter genom tillverkning, bearbetning, montering och försäljning av bildelar, med huvudfokus på sätesramar och klädsel. Företagets produkter säljs till bilproducenter och leverantörer inom Indien, med inriktning på segmenten för person- och nyttofordon. Dess produktionsanläggningar stödjer tillverkningen av sätesramar och klädsel för både fyr- och tvåhjuliga fordon, vilket säkerställer en stabil leveranskedja för kunderna. Företagets affärsmodell kretsar kring produktion av bildelar av hög kvalitet, särskilt sätesramar och klädsel, för den indiska bilmarknaden. Genom att upprätthålla flera produktionsplatser i viktiga industriområden säkerställer NDR effektiv produktion och distribution. Deras produktpalette möter de specifika behoven hos tillverkare av fyr- och tvåhjuliga fordon, genom att tillhandahålla nödvändiga komponenter till bilsäten och relaterade tillbehör. NDR Auto Components är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om NDR Auto Components-aktien

P/CF (pris till kassaflöde) för NDR Auto Components är 42,25 år 2026.

P/CF (pris till kassaflöde) för NDR Auto Components förändrades från 19,95 till 42,25, vilket motsvarar en förändring på 111,78 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av P/CF (pris till kassaflöde) NDR Auto Components sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Kurs-till-kassaflöde-kvoten mäter aktiekursen i förhållande till det operativa kassaflödet per aktie. Till skillnad från P/E är det svårare att manipulera då kassaflödet inte är lika påverkat av redovisningsanpassningar.

P/CF = Aktiekurs / Operativt kassaflöde per aktie

För att utvärdera P/CF (pris till kassaflöde)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för P/CF (pris till kassaflöde).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra P/CF (pris till kassaflöde)s NDR Auto Components med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — NDR Auto Components

Alla nyckeltal — NDR Auto Components