Invion

Invion P/CF

P/CF (pris till kassaflöde) för Invion (IVX.AX) per 4 nov. 2026 är −2,92. Föregående år var P/CF (pris till kassaflöde) −2,34 — en förändring på 25,08 % (lägre).

P/CF

−2,92

YoY

25,08%

Senast uppdaterad:

P/CF (pris till kassaflöde) för Invion är 2026 −2,92 . P/CF (pris till kassaflöde) för Invion var 2025 −2,34 . Det minskar därmed med 25,08% lägre jämfört med året innan.

Invion P/CF Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

P/CF
Datum
P/CF
1 jan. 2019
−3,29 AUD
1 jan. 2020
−45,50 AUD
1 jan. 2021
16,60 AUD
1 jan. 2022
−6,26 AUD
1 jan. 2023
−3,83 AUD
1 jan. 2024
−2,89 AUD
1 jan. 2025
−2,34 AUD
1 jan. 2026
−2,92 AUD
Invion P/CF Historik
ÅRP/CFYoY
−2,92+25,08%
−2,34−19,11%
−2,89−24,51%
−3,83−38,83%
−6,26−137,69%
16,60−136,48%
−45,50+1 281,05%
−3,29−133,58%
9,81−134,95%
−28,07+1 450,61%
−1,81+164,37%
−0,68−57,02%
−1,59—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Invion Aktieanalys

Vad gör Invion? Invion Ltd är ett australiskt företag specialiserat på utveckling av behandlingslösningar för andnings- och inflammatoriska sjukdomar. Företaget grundades ursprungligen 2000 och har sitt huvudkontor i Perth, Western Australia. Det började som ett bolag vid namn CBio med fokus på att utveckla teknik för att förebygga blodproppsbildning. År 2004 bytte det namn till Invion och ändrade inriktningen mot att utveckla behandlingslösningar för andnings- och inflammatoriska sjukdomar. Invion har förvärvat flera läkemedelsbolag och tagit fram en innovativ produktportfölj. Bolaget positionerar sig som ett bioteknikföretag specialiserat på upptäckt och utveckling av behandlingar baserade på immunologisk forskning för förebyggande, diagnostik och behandling av svåra andnings- och inflammatoriska sjukdomar. Man kombinerar egen plattformsteknik med intern expertis och samarbetar med mindre och medelstora läkemedelsbolag. Invion är indelat i tre huvudsakliga affärsområden: antiviral behandling, immunmodulering och diagnostik. När det gäller produkter finns flera i olika utvecklingsstadier, inklusive INV102 för svår astma, INV103 för covid-19, INV104 för lunginflammation, INV027 för KOL (kroniskt obstruktiv lungsjukdom) och INV043 för allergisk astma. Sammantaget syftar Invion till att förbättra patientvård och diagnostik inom området andnings- och inflammatoriska sjukdomar genom innovativ teknik. Invion är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Invion-aktien

P/CF (pris till kassaflöde) för Invion är −2,92 år 2026.

P/CF (pris till kassaflöde) för Invion förändrades från −2,34 till −2,92, vilket motsvarar en förändring på 25,08 %. Värdet är lägre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av P/CF (pris till kassaflöde) Invion sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Kurs-till-kassaflöde-kvoten mäter aktiekursen i förhållande till det operativa kassaflödet per aktie. Till skillnad från P/E är det svårare att manipulera då kassaflödet inte är lika påverkat av redovisningsanpassningar.

P/CF = Aktiekurs / Operativt kassaflöde per aktie

För att utvärdera P/CF (pris till kassaflöde)s är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för P/CF (pris till kassaflöde).

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra P/CF (pris till kassaflöde)s Invion med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Värdering — Invion

Alla nyckeltal — Invion