Creotech Instruments

Creotech Instruments Nettomarginal

Nettovinstmarginal för Creotech Instruments (CRI.WA) per 3 nov. 2026 är 9,43 %. Föregående år var Nettovinstmarginal −79,59 % — en förändring på −111,85 % (högre).

Nettomarginal

9,43 %

YoY

−111,85%

Senast uppdaterad:

Nettovinstmarginal för Creotech Instruments är 2025 9,43 % . Nettovinstmarginal för Creotech Instruments var 2024 −79,59 % . Det minskar därmed med −111,85% högre jämfört med året innan.

Creotech Instrumentss nettovinstmarginal ligger på 9,6 %, upp från 1,4 % för några år sedan.

Creotech Instruments Nettomarginal Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

Nettomarginal
Datum
Nettomarginal
1 jan. 2019
1,00 PLN
1 jan. 2020
6,07 PLN
1 jan. 2021
1,44 PLN
1 jan. 2022
−34,79 PLN
1 jan. 2023
−46,68 PLN
1 jan. 2024
−79,59 PLN
1 jan. 2025
9,43 PLN
Creotech Instruments Nettomarginal Historik
ÅRNettomarginalYoY
9,43 %−111,85%
−79,59 %+70,50%
−46,68 %+34,17%
−34,79 %−2 520,77%
1,44 %−76,34%
6,07 %+509,73%
1,00 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Creotech Instruments Aktieanalys

Vad gör Creotech Instruments? Creotech Instruments SA genererar intäkter genom försäljning av satellitsystem och komponenter, särskilt jordobservationsavbildningssystem och UAV-teknik för övervakning av höjd hinder. Företaget specialiserar sig på utveckling av elektroniska produkter och IT-system för rymdteknik, med inriktning mot kunder inom försvars-, rymd- och vetenskaplig forskningssektor. Dess produkter inkluderar specialiserad elektronik för kvantberäkning, kryptografi och tillämpningar inom högenergifysik, tillsammans med tjänster för utveckling av mikrosatelliter. Företaget betjänar myndigheter, forskningsinstitutioner och privata rymdföretag som kräver avancerade rymdbaserade lösningar. Creotech Instruments SA:s främsta intäktsströmmar kommer från kontrakt med enheter som behöver data från jordobservation och UAV-baserade övervakningssystem. Företagets expertis inom kvantrelaterad elektronik och mikrosatellithårdvara möjliggör för det att säkra projekt i kvantfysiklaboratorier och forskning inom högenergifysik. Dess produktportfölj fokuserar på nischmarknader där precision och avancerad teknik är avgörande, såsom infrastruktur för kvantberäkning och satellitbaserad miljöövervakning. Affärsmodellen bygger på långsiktiga kontrakt med specialiserade kunder inom försvar, rymd och vetenskaplig forskning. Creotech Instruments SA utvecklar skräddarsydda lösningar för kvantfysiktillämpningar, inklusive hårdvara för kvantdatorer och kryptosystem, som säljs till laboratorier och forskningscentrum. Dess tjänster för utveckling av mikrosatelliter är anpassade efter kunder som kräver kompakta, prestandastarka rymdsystem för jordobservation och vetenskapliga experiment. Creotech Instruments är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Creotech Instruments-aktien

Nettovinstmarginal för Creotech Instruments är 9,43 % år 2025.

Nettovinstmarginal för Creotech Instruments förändrades från −79,59 % till 9,43 %, vilket motsvarar en förändring på −111,85 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av Nettovinstmarginal Creotech Instruments sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

Nettomarginal mäter procentandelen av intäkterna som blir nettovinst efter alla utgifter. Det är det ultimata måttet på ett företags lönsamhet.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra Nettovinstmarginals Creotech Instruments med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera Nettovinstmarginals är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för Nettovinstmarginal.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Marginaler — Creotech Instruments

Alla nyckeltal — Creotech Instruments