Company Directory
Companies in România
3.098 companii înregistrate · Page 2 of 16
Cities
București 219.801Cluj Napoca 37.929Timişoara 32.185Iaşi 30.877Constanţa 29.104Braşov 26.361Craiova 23.375Oradea 23.357Galaţi 20.281Arad 18.017Ploieşti 17.938Sibiu 14.658Bacău 14.196Baia Mare 14.104Piteşti 13.861Brăila 13.403Târgu Mureş 13.282Satu Mare 10.536Suceava 9.947Buzău 9.899Râmnicu Vâlcea 8.690Drobeta Turnu Severin 8.059Piatra Neamţ 7.786Târgovişte 7.530Târgu Jiu 7.513Botoşani 7.295Bistriţa 6.905Voluntari 6.710Bucureşti 6.640Alba Iulia 6.627Focşani 6.278Tulcea 6.263Zalău 6.211Sfântu Gheorghe 6.035Deva 5.854Slatina 5.678
3.098 results
Click column headers to sort
| # | Company | City | Legal form | Revenue | Employees | Share capital | Founded | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | București | Srl | 145,9 mil. EUR | — | 1,7 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 202 | București | Srl | 437,2 mil. EUR | — | 2,9 mil. EUR | 2012 | Active | |
| 203 | Sibiu | SA | 91,9 mil. EUR | — | 2,3 mil. EUR | 1991 | Dissolved | |
| 204 | București | Srl | 250,5 mil. EUR | — | 4,5 mil. EUR | 1993 | Active | |
| 205 | Ploieşti | Srl | 125,6 mil. EUR | — | 220 K EUR | 1994 | Active | |
| 206 | Botoşani | Srl | 60,8 mil. EUR | — | 1 K EUR | 2000 | Active | |
| 207 | Vânători | Srl | 119,3 mil. EUR | — | 2,8 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 208 | Piatra-Neamţ | Srl | 50,9 mil. EUR | — | 30 K EUR | 2012 | Active | |
| 209 | Corunca | Srl | 72,1 mil. EUR | — | 500 EUR | 2003 | Active | |
| 210 | București | Srl | 250,1 mil. EUR | — | 34,5 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 211 | Ulmeni | Srl | 55,3 mil. EUR | — | 300 EUR | 2010 | Dissolved | |
| 212 | București | SA | 66,3 mil. EUR | — | 90 K EUR | 2005 | Active | |
| 213 | Cluj-Napoca | Srl | 53,1 mil. EUR | — | 3 mil. EUR | 1998 | Active | |
| 214 | București | SA | 117,9 mil. EUR | — | 4,7 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 215 | București | SA | 752,6 mil. EUR | — | 1,6 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 216 | Iași | SA | 693 mil. EUR | — | 67,1 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 217 | București | Srl | 85,2 mil. EUR | — | 1,8 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 218 | Cluj-Napoca | SA | 969,9 mil. EUR | — | 65 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 219 | București | Srl | 151,3 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2021 | Active | |
| 220 | Pantelimon | SA | 120,7 mil. EUR | — | 105,6 mil. EUR | 2009 | Active | |
| 221 | Sibiu | SA | 212,3 mil. EUR | — | 5 mil. EUR | 1998 | Active | |
| 222 | Alba Iulia | SA | 196,5 mil. EUR | — | 3,1 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 223 | Târgu Jiu | SA | 93,5 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 224 | Alexandria | SA | 61,5 mil. EUR | — | 3,5 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 225 | Mediaş | SA | 60,6 mil. EUR | — | 2,4 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 226 | Iaşi | SA | 579,5 mil. EUR | — | 79 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 227 | București | SA | 2,1 mld. EUR | — | 119 K EUR | 1994 | Active | |
| 228 | Tuşnad | SA | 130,5 mil. EUR | — | 10 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 229 | Tărlungeni | SA | 107,6 mil. EUR | — | 626 K EUR | 1991 | Active | |
| 230 | București | Srl | 53,9 mil. EUR | — | 90 K EUR | 2014 | Active | |
| 231 | București | Srl | 52,3 mil. EUR | — | 45 K EUR | 2014 | Active | |
| 232 | Braşov | Srl | 58,9 mil. EUR | — | 2 K EUR | 1991 | Active | |
| 233 | Alba Iulia | SA | 224,1 mil. EUR | — | 20,7 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 234 | Tulcea | SA | 60,3 mil. EUR | — | 759 K EUR | 2004 | Active | |
| 235 | Ploiești | SA | 2,7 mld. EUR | — | 180 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 236 | Tilişca | Srl | 86,4 mil. EUR | — | 10 K EUR | 2009 | Active | |
| 237 | Baia Mare | Srl | 2,1 mld. EUR | — | 2 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 238 | Voluntari | Srl | 51,4 mil. EUR | — | 220 EUR | 2015 | Active | |
| 239 | București | Srl | 56,2 mil. EUR | — | 1 K EUR | 2015 | Active | |
| 240 | Iaşi | Srl | 51,2 mil. EUR | — | 5 K EUR | 2022 | Active | |
| 241 | Galaţi | SA | 1,7 mld. EUR | — | 90 K EUR | 1994 | Active | |
| 242 | Iaşi | Srl | 99,6 mil. EUR | — | 200 EUR | 2009 | Active | |
| 243 | Iaşi | Srl | 78,6 mil. EUR | — | 1 K EUR | 2009 | Active | |
| 244 | Iaşi | SA | 110,6 mil. EUR | — | 125 K EUR | 2008 | Active | |
| 245 | București | Srl | 333 mil. EUR | — | 740 K EUR | 2008 | Active | |
| 246 | Hunedoara | SA | 302,3 mil. EUR | — | 19,9 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 247 | Roman | SA | 562,9 mil. EUR | — | 26,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 248 | Vladimirescu | Srl | 202 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 1996 | Active | |
| 249 | Galaţi | Srl | 99,5 mil. EUR | — | 125 K EUR | 2002 | Active | |
| 250 | Sfântu Gheorghe | Srl | 87,7 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2018 | Dissolved | |
| 251 | Ştefăneşti | Srl | 71,6 mil. EUR | — | 400 K EUR | 2011 | Active | |
| 252 | București | SA | 103,4 mil. EUR | — | 423 K EUR | 2017 | Active | |
| 253 | Carei | SA | 467,4 mil. EUR | — | 12 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 254 | Carei | Srl | 122,9 mil. EUR | — | 2,7 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 255 | Vladimirescu | Srl | 128,7 mil. EUR | — | 200 K EUR | 2008 | Active | |
| 256 | Bacău | Srl | 62,1 mil. EUR | — | 350 EUR | 2004 | Active | |
| 257 | Ploieşti | Srl | 87,7 mil. EUR | — | 1,2 mil. EUR | 2000 | Active | |
| 258 | Bacău | Srl | 50,6 mil. EUR | — | 400 K EUR | 2006 | Active | |
| 259 | Auşeu | Srl | 52 mil. EUR | — | 1,7 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 260 | Costeşti | CA | 109,3 mil. EUR | — | 7,3 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 261 | Piteşti | SA | 57,2 mil. EUR | — | 779 K EUR | 1991 | Active | |
| 262 | Timişoara | Srl | 74,9 mil. EUR | — | 5,2 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 263 | Constanța | SA | 60,6 mil. EUR | — | 53,7 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 264 | Afumaţi | Srl | 69,1 mil. EUR | — | 50 K EUR | 2017 | Active | |
| 265 | București | Srl | 487,5 mil. EUR | — | 29 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 266 | Mediaş | SA | 92,4 mil. EUR | — | 61,4 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 267 | Cluj-Napoca | SA | 302,8 mil. EUR | — | 87,1 mil. EUR | 1998 | Active | |
| 268 | Târgu Jiu | SA | 157,9 mil. EUR | — | 20,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 269 | Boldeşti-Scăeni | Srl | 200 mil. EUR | — | 11,4 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 270 | Timişoara | Srl | 145,5 mil. EUR | — | 50 K EUR | 2021 | Active | |
| 271 | București | Srl | 52 mil. EUR | — | 1 K EUR | 2017 | Active | |
| 272 | Focşani | Srl | 230,3 mil. EUR | — | 43 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 273 | Giroc | Srl | 102 mil. EUR | — | 2 K EUR | 1998 | Active | |
| 274 | Slatina | SA | 1,7 mld. EUR | — | 291,6 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 275 | București | Srl | 941 mil. EUR | — | 6,2 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 276 | București | Srl | 338,3 mil. EUR | — | 5,3 mil. EUR | 2007 | Dissolved | |
| 277 | Chiajna | Srl | 97,8 mil. EUR | — | 4,7 mil. EUR | 2020 | Active | |
| 278 | București | Srl | 123,8 mil. EUR | — | 4,7 mil. EUR | 2013 | Dissolved | |
| 279 | București | Srl | 71,8 mil. EUR | — | 322 K EUR | 2003 | Active | |
| 280 | București | Srl | 175,2 mil. EUR | — | 2,3 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 281 | Constanţa | Srl | 81,3 mil. EUR | — | 10,8 mil. EUR | 2008 | Active | |
| 282 | Biharia | Srl | 94,3 mil. EUR | — | 1,7 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 283 | Bucureşti | Srl | 168,8 mil. EUR | — | 200 K EUR | 2004 | Active | |
| 284 | Iaşi | Srl | 204,7 mil. EUR | — | 4 K EUR | 2014 | Active | |
| 285 | București | Srl | 177,7 mil. EUR | — | 330 EUR | 2013 | Active | |
| 286 | Constanţa | Srl | 70,9 mil. EUR | — | 6 K EUR | 2020 | Active | |
| 287 | Craiova | Srl | 97 mil. EUR | — | 1,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 288 | Filipeştii de Târg | Srl | 56,1 mil. EUR | — | 6 mil. EUR | 2017 | Dissolved | |
| 289 | Suceava | Srl | 125,2 mil. EUR | — | 395 K EUR | 1992 | Active | |
| 290 | București | SA | 307,5 mil. EUR | — | 21 mil. EUR | 2000 | Active | |
| 291 | București | SA | 139,3 mil. EUR | — | 6,4 mil. EUR | 1992 | Active | |
| 292 | Mediaş | Srl | 95,3 mil. EUR | — | 400 K EUR | 2006 | Active | |
| 293 | Baia Mare | Srl | 173,9 mil. EUR | — | 2,2 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 294 | Arad | Srl | 74,1 mil. EUR | — | 10 K EUR | 2006 | Dissolved | |
| 295 | Iaşi | Srl | 360,7 mil. EUR | — | 220 EUR | 2017 | Active | |
| 296 | Buftea | Srl | 56,8 mil. EUR | — | 400 K EUR | 2008 | Active | |
| 297 | București | Srl | 51,9 mil. EUR | — | 200 K EUR | 2001 | Active | |
| 298 | București | Srl | 52,7 mil. EUR | — | 649 K EUR | 2005 | Active | |
| 299 | București | Srl | 59,6 mil. EUR | — | 640 K EUR | 2005 | Active | |
| 300 | Piatra Neamţ | Srl | 78,4 mil. EUR | — | 15,6 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 301 | București | Srl | 50,4 mil. EUR | — | 9 mil. EUR | 2012 | Active | |
| 302 | București | Srl | 210 mil. EUR | — | 19,9 mil. EUR | 1998 | Active | |
| 303 | Gheorgheni | Srl | 134,7 mil. EUR | — | 8,6 mil. EUR | 2012 | Active | |
| 304 | Timişoara | Srl | 66,4 mil. EUR | — | 200 EUR | 1995 | Active | |
| 305 | București | Srl | 299,4 mil. EUR | — | 20,5 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 306 | Alexandria | Srl | 397,5 mil. EUR | — | 120 K EUR | 1997 | Active | |
| 307 | Timişoara | Srl | 173,4 mil. EUR | — | 4 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 308 | Arad | Srl | 279,7 mil. EUR | — | 300 EUR | 2001 | Active | |
| 309 | ARAD | — | 97,4 mil. EUR | — | — | 2004 | — | |
| 310 | București | Srl | 465,5 mil. EUR | — | 86 mil. EUR | 1993 | Active | |
| 311 | București | Srl | 82,6 mil. EUR | — | 253 K EUR | 2008 | Active | |
| 312 | București | Srl | 1,7 mld. EUR | — | 15 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 313 | Braşov | Srl | 6,3 mld. EUR | — | 67,7 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 314 | Mediaș | SA | 83,9 mil. EUR | — | 11,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 315 | București | Srl | 1,7 mld. EUR | — | 1,2 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 316 | Piatra-Neamţ | SA | 859,6 mil. EUR | — | 20 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 317 | Arad | Srl | 188,4 mil. EUR | — | 6 K EUR | 1994 | Active | |
| 318 | Arad | Srl | 387,2 mil. EUR | — | 6 K EUR | 1994 | Active | |
| 319 | Şcheia | Srl | 100,1 mil. EUR | — | 3,2 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 320 | Cluj-Napoca | Srl | 470,4 mil. EUR | — | 102 K EUR | 1991 | Active | |
| 321 | Chiajna | Srl | 92,4 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2012 | Active | |
| 322 | București | Srl | 175,4 mil. EUR | — | 500 K EUR | 2022 | Active | |
| 323 | București | Srl | 81,3 mil. EUR | — | 155,7 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 324 | București | Srl | 660,1 mil. EUR | — | 200 K EUR | 2015 | Active | |
| 325 | Frânceşti | Srl | 473,9 mil. EUR | — | 200 EUR | 2023 | Active | |
| 326 | Buzău | SA | 307,6 mil. EUR | — | 42,8 mil. EUR | 1991 | Dissolved | |
| 327 | Focşani | SA | 266 mil. EUR | — | 4,2 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 328 | Slobozia | SA | 320,6 mil. EUR | — | 6,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 329 | Gherceşti | SA | 113,9 mil. EUR | — | 98,5 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 330 | Goleşti | Srl | 77,8 mil. EUR | — | 2,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 331 | Veţel | Srl | 88,4 mil. EUR | — | 500 K EUR | 2001 | Active | |
| 332 | Voluntari | Srl | 81,2 mil. EUR | — | 286 K EUR | 2006 | Active | |
| 333 | București | Srl | 80,8 mil. EUR | — | 286 K EUR | 1994 | Dissolved | |
| 334 | Sânandrei | Srl | 191,5 mil. EUR | — | 28,1 mil. EUR | 2004 | Active | |
| 335 | Baia Mare | Srl | 576,6 mil. EUR | — | 20 mil. EUR | 2000 | Active | |
| 336 | Brăila | Srl | 66 mil. EUR | — | 200 EUR | 2023 | Active | |
| 337 | București | Srl | 59,4 mil. EUR | — | 200 EUR | 2002 | Active | |
| 338 | Dumbrăviţa | Srl | 68,7 mil. EUR | — | 120 K EUR | 2016 | Active | |
| 339 | Cluj-Napoca | Srl | 73,1 mil. EUR | — | 45 K EUR | 2011 | Active | |
| 340 | Cluj-Napoca | Srl | 370,3 mil. EUR | — | 25 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 341 | București | SA | 1,4 mld. EUR | — | 12 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 342 | Vladimirescu | Srl | 59,6 mil. EUR | — | 307 K EUR | 2001 | Active | |
| 343 | Craiova | Srl | 206,1 mil. EUR | — | 163 K EUR | 2002 | Active | |
| 344 | BUCHAREST | Srl | 59,6 mil. EUR | — | — | 1998 | Active | |
| 345 | Călugăreni | Srl | 986,4 mil. EUR | — | 100 K EUR | 1997 | Active | |
| 346 | Târgu Mureş | SA | 1,2 mld. EUR | — | 52,6 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 347 | Voluntari | Srl | 101,9 mil. EUR | — | 6 K EUR | 2013 | Active | |
| 348 | București | Srl | 211,5 mil. EUR | — | 2 K EUR | 2013 | Active | |
| 349 | București | Srl | 60,4 mil. EUR | — | 13,3 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 350 | Suceava | Srl | 339,1 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2012 | Dissolved | |
| 351 | Galați | Srl | 93,2 mil. EUR | — | 20 K EUR | 1993 | Active | |
| 352 | Mediaş | Srl | 93,5 mil. EUR | — | 1,8 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 353 | Vaslui | Srl | 52 mil. EUR | — | 45 K EUR | 2018 | Active | |
| 354 | București | SA | 101,6 mil. EUR | — | 19,3 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 355 | București | SA | 359,2 mil. EUR | — | 40,7 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 356 | București | Srl | 117,3 mil. EUR | — | 210 EUR | 2023 | Active | |
| 357 | Sovata | Srl | 85,5 mil. EUR | — | 19,2 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 358 | București | SA | 767 mil. EUR | — | 54,1 mil. EUR | 2005 | Dissolved | |
| 359 | Topoloveni | SA | 712,2 mil. EUR | — | 54,1 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 360 | Sălişte | Srl | 150,1 mil. EUR | — | 1,5 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 361 | Timişoara | Srl | 93,6 mil. EUR | — | 9,6 mil. EUR | 2014 | Active | |
| 362 | București | Srl | 312,3 mil. EUR | — | 1 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 363 | Piatra-Neamţ | Srl | 88,6 mil. EUR | — | 390 K EUR | 1998 | Active | |
| 364 | București | Srl | 81,7 mil. EUR | — | 200 EUR | 2009 | Active | |
| 365 | Bacău | Srl | 91,8 mil. EUR | — | 500 K EUR | 1994 | Active | |
| 366 | Oneşti | SA | 260 mil. EUR | — | 97,6 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 367 | Bacău | Srl | 202,2 mil. EUR | — | 18 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 368 | București | Srl | 134,2 mil. EUR | — | 260 K EUR | 2007 | Active | |
| 369 | București | Srl | 792,1 mil. EUR | — | 37 K EUR | 1993 | Active | |
| 370 | Mediaş | SA | 62,5 mil. EUR | — | 5 mil. EUR | 1992 | Active | |
| 371 | Dumbrăveni | Srl | 153,7 mil. EUR | — | 1,6 mil. EUR | 1993 | Active | |
| 372 | ARICESTII RAHTIVANI | — | 76,1 mil. EUR | — | — | 2006 | — | |
| 373 | Galaţi | Srl | 282,2 mil. EUR | — | 2 mil. EUR | 1999 | Active | |
| 374 | Brăila | Srl | 130 mil. EUR | — | 300 EUR | 2009 | Dissolved | |
| 375 | București | Srl | 286,6 mil. EUR | — | 5,7 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 376 | București | Srl | 1,4 mld. EUR | — | 850,3 mil. EUR | 1997 | Active | |
| 377 | București | Srl | 58 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2020 | Active | |
| 378 | București | Srl | 640,1 mil. EUR | — | 300 K EUR | 1999 | Active | |
| 379 | Băneşti | Srl | 137,9 mil. EUR | — | 683 K EUR | 1992 | Active | |
| 380 | Iaşi | Srl | 57,6 mil. EUR | — | 12 K EUR | 2006 | Active | |
| 381 | București | Srl | 51,6 mil. EUR | — | 900 K EUR | 2009 | Dissolved | |
| 382 | București | SA | 67,6 mil. EUR | — | 86,9 mil. EUR | 2007 | Active | |
| 383 | București | Srl | 135,9 mil. EUR | — | 161,2 mil. EUR | 2009 | Dissolved | |
| 384 | Bucureşti | Srl | 396,3 mil. EUR | — | 150 K EUR | 2003 | Active | |
| 385 | Baia Mare | Srl | 137,9 mil. EUR | — | 2 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 386 | București | Srl | 533,4 mil. EUR | — | 121,2 mil. EUR | 2014 | Active | |
| 387 | București | Srl | 65,7 mil. EUR | — | 69 K EUR | 2007 | Active | |
| 388 | Focşani | SA | 107,8 mil. EUR | — | 942 K EUR | 2010 | Active | |
| 389 | Focşani | SA | 147,8 mil. EUR | — | 13,9 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 390 | Holboca | Srl | 79,6 mil. EUR | — | 500 EUR | 2008 | Active | |
| 391 | Timişoara | SA | 89,9 mil. EUR | — | 68,6 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 392 | Bukarest | Srl | 414,3 mil. EUR | — | — | 1999 | Active | |
| 393 | Slatina | Srl | 582,2 mil. EUR | — | 76,2 mil. EUR | 2004 | Active | |
| 394 | Găeşti | SA | 4,1 mld. EUR | — | 48 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 395 | Brodina | Srl | 54,4 mil. EUR | — | 200 EUR | 2006 | Active | |
| 396 | Galaţi | SA | 249,8 mil. EUR | — | 40 mil. EUR | 2015 | Active | |
| 397 | Miercurea Sibiului | Srl | 65,1 mil. EUR | — | 30,3 mil. EUR | 2006 | Dissolved | |
| 398 | București | Srl | 57,6 mil. EUR | — | 5 K EUR | 1994 | Dissolved | |
| 399 | Otopeni | Srl | 73,9 mil. EUR | — | 400 EUR | 2015 | Active | |
| 400 | Oradea | Srl | 181,8 mil. EUR | — | 500 K EUR | 2004 | Active |