Company Directory
Companies in Belgia
18.801 companii înregistrate · Page 2 of 95
Cities
antwerpen 60.450bruxelles 35.379gent 23.451Elsene 16.167Liège 14.366Ukkel 12.622Anderlecht 11.314Schaarbeek 10.847Charleroi 10.541hasselt 9.484Brugge 9.170Leuven 8.692Namur 8.406kortrijk 8.277Sint-jans-Molenbeek 7.747mechelen 7.725Sint-Gillis (bij-Brussel) 6.694Etterbeek 6.375Aalst 6.269Sint Niklaas 6.004Roeselare 5.662oostende 5.586Mons 5.348Sint-Lambrechts-Woluwe 5.312Genk 5.127Zaventem 5.091Vorst 5.056knokke heist 4.990Brasschaat 4.563Tournai 4.528Sint-Pieters-Woluwe 4.478Wavre 4.080Waterloo 4.059Turnhout 3.934waregem 3.934Dilbeek 3.757
18.801 results
Click column headers to sort
| # | Company | City | Legal form | Revenue | Employees | Share capital | Founded | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | Kontich | B.V. | 22 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2012 | Active | |
| 202 | Namur | B.V. | 3,5 mil. EURe | — | 19 K EUR | 2008 | Active | |
| 203 | Ganshoren | B.V. | 1,2 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2017 | Active | |
| 204 | Ganshoren | B.V. | 1,9 mil. EUR | — | 4 K EUR | 2024 | Active | |
| 205 | Thuin | B.V. | 1,1 mil. EURe | — | 19 K EUR | 2006 | Active | |
| 206 | Poperinge | N.V. | 2,8 mil. EUR | — | 74 K EUR | 2011 | Active | |
| 207 | Poperinge | B.V. | 39,6 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2002 | Active | |
| 208 | Ottignies | N.V. | 9,7 mil. EURe | — | 62 K EUR | 2014 | Active | |
| 209 | Tournai | CV | 31,1 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2023 | Active | |
| 210 | Kontich | N.V. | 6,5 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2022 | Active | |
| 211 | Bruxelles | B.V. | 13,3 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2010 | Active | |
| 212 | Antwerpen | N.V. | 13,7 mil. EUR | — | 1,5 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 213 | Jurbise | B.V. | 1,7 mil. EURe | — | 420 K EUR | 2014 | Active | |
| 214 | Beersel | N.V. | 38 mil. EUR | — | 620 K EUR | 1998 | Active | |
| 215 | Herentals | N.V. | 5,3 mil. EUR | — | 404 K EUR | 1978 | Active | |
| 216 | Merksplas | N.V. | 17,5 mil. EUR | — | 372 K EUR | 2023 | Active | |
| 217 | Beerse | N.V. | 29,9 mil. EUR | — | 203 K EUR | 1994 | Active | |
| 218 | Antwerpen | B.V. | 1,4 mil. EUR | — | 19 K EUR | 1985 | Active | |
| 219 | Turnhout | B.V. | 1,3 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2021 | Active | |
| 220 | Kontich | N.V. | 2,5 mil. EUR | — | 200 K EUR | 2023 | Active | |
| 221 | Tessenderlo | N.V. | 2,8 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2009 | Active | |
| 222 | Hasselt | B.V. | 20,2 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2014 | Active | |
| 223 | Sint-Truiden | B.V. | 16,5 mil. EUR | — | 450 K EUR | 2012 | Active | |
| 224 | Machelen | B.V. | 175,3 mil. EUR | — | 5,4 mil. EUR | 2026 | Active | |
| 225 | Elsene | N.V. | 3 mil. EUR | — | 16,6 mil. EUR | 2014 | Active | |
| 226 | Elsene | N.V. | 17,5 mil. EUR | — | 17,5 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 227 | Antwerpen | VZW | 7,5 mil. EUR | — | — | 1963 | Active | |
| 228 | Antwerpen | B.V. | 18,6 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2023 | Active | |
| 229 | Tournai | B.V. | 2 mil. EUR | — | — | 2012 | Active | |
| 230 | Leuven | — | 25,5 mil. EUR | — | — | 1969 | — | |
| 231 | Zele | N.V. | 3,3 mil. EUR | — | 8 mil. EUR | 2022 | Active | |
| 232 | Kontich | N.V. | 6,4 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2022 | Active | |
| 233 | Machelen | N.V. | 8,3 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2015 | Active | |
| 234 | Dilbeek | N.V. | 13,1 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1990 | Active | |
| 235 | Dilbeek | N.V. | 426,8 mil. EUR | — | 21,7 mil. EUR | 1961 | Active | |
| 236 | Namur | N.V. | 2,8 mil. EUR | — | 265 K EUR | 2022 | Active | |
| 237 | Hove | BVBA | 11 mil. EURe | — | 19 K EUR | 2007 | Active | |
| 238 | Kapellen | N.V. | 1,6 mil. EUR | — | 12,5 mil. EUR | 2000 | Active | |
| 239 | Kampenhout | B.V. | 19,1 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1962 | Active | |
| 240 | Antwerpen | N.V. | 18,4 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2017 | Active | |
| 241 | Zele | N.V. | 21,6 mil. EUR | — | 152 K EUR | 2019 | Active | |
| 242 | Antwerpen | N.V. | 4,4 mil. EUR | — | 56,1 mil. EUR | 2021 | Active | |
| 243 | Anderlecht | B.V. | 1,6 mil. EUR | — | 15 K EUR | 2023 | Active | |
| 244 | Machelen | N.V. | 1,2 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2003 | Active | |
| 245 | Duffel | N.V. | 3,9 mil. EURe | — | 62 K EUR | 2006 | Dissolved | |
| 246 | Sint-Lambrechts-Woluwe | B.V. | 1,2 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2011 | Active | |
| 247 | Assenede | B.V. | 235,6 mil. EUR | — | 3,1 mil. EUR | 1989 | Active | |
| 248 | Namur | N.V. | 12,1 mil. EUR | — | 250 K EUR | 2002 | Active | |
| 249 | Zedelgem | N.V. | 19,9 mil. EUR | — | 5,8 mil. EUR | 1987 | Active | |
| 250 | Mechelen | B.V. | 2 mil. EUR | — | 20 K EUR | 2007 | Active | |
| 251 | Antwerpen | B.V. | 1,2 mil. EUR | — | — | 2023 | Active | |
| 252 | Seraing | N.V. | 6,1 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2016 | Active | |
| 253 | Maaseik | N.V. | 8,8 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2014 | Active | |
| 254 | Chaudfontaine | BVBA | 4 mil. EURe | — | 849 K EUR | 2017 | Active | |
| 255 | Machelen | N.V. | 7,6 mil. EUR | — | 700 K EUR | 2019 | Active | |
| 256 | Ukkel | B.V. | 1,6 mil. EURe | — | 4 K EUR | 2022 | Active | |
| 257 | Aalter | B.V. | 25,7 mil. EUR | — | 1,5 mil. EUR | 2018 | Active | |
| 258 | Antwerpen | N.V. | 181,7 mil. EUR | — | 8,1 mil. EUR | 1991 | Active | |
| 259 | Comines-Warneton | BVBA | 37,9 mil. EUR | — | — | 1991 | Active | |
| 260 | Antwerpen | B.V. | 1,5 mil. EUR | — | 114 K EUR | 2009 | Dissolved | |
| 261 | Elsene | N.V. | 25,4 mil. EUR | — | 626 K EUR | 2018 | Active | |
| 262 | Sint-Pieters-Woluwe | N.V. | 2 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2011 | Active | |
| 263 | Bruxelles | B.V. | 1,5 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2022 | Active | |
| 264 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | N.V. | 17,9 mil. EUR | — | 496 K EUR | 1991 | Active | |
| 265 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | N.V. | 9 mil. EUR | — | 400 K EUR | 2024 | Active | |
| 266 | Vilvoorde | N.V. | 4,7 mil. EUR | — | 872 K EUR | 1977 | Active | |
| 267 | Gesves | B.V. | 2,6 mil. EUR | — | 20 K EUR | 2011 | Active | |
| 268 | Vilvoorde | N.V. | 27,8 mil. EUR | — | 1,5 mil. EUR | 2009 | Active | |
| 269 | Anderlecht | N.V. | 32,9 mil. EUR | — | 101 K EUR | 1985 | Active | |
| 270 | Schaarbeek | B.V. | 1,3 mil. EUR | — | — | 2012 | Active | |
| 271 | Beersel | N.V. | 7,7 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1986 | Active | |
| 272 | Kortrijk | N.V. | 5,6 mil. EUR | — | 4,7 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 273 | Kortrijk | N.V. | 40,2 mil. EUR | — | 385 K EUR | 2019 | Active | |
| 274 | Oudergem | B.V. | 3,9 mil. EUR | — | 79 K EUR | 2018 | Active | |
| 275 | Saint-Ghislain | N.V. | 39,1 mil. EUR | — | 1,5 mil. EUR | 2003 | Active | |
| 276 | Liège | CV | 17,1 mil. EUR | — | 903 K EUR | 1988 | Active | |
| 277 | Bruxelles | N.V. | 1,3 mil. EUR | — | 6,4 mil. EUR | 1993 | Active | |
| 278 | Liège | N.V. | 34,9 mil. EUR | — | 3,6 mil. EUR | 1983 | Active | |
| 279 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | N.V. | 3,8 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1997 | Active | |
| 280 | Dilbeek | N.V. | 51,4 mil. EUR | — | 676 K EUR | 1970 | Dissolved | |
| 281 | Dilbeek | N.V. | 168,3 mil. EUR | — | 750 K EUR | 1974 | Active | |
| 282 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | N.V. | 74 mil. EUR | — | 204,8 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 283 | Antwerpen | N.V. | 99,6 mil. EUR | — | 40,1 mil. EUR | 1969 | Active | |
| 284 | Wavre | B.V. | 2,4 mil. EUR | — | 293 K EUR | 2006 | Active | |
| 285 | Durbuy | N.V. | 16,2 mil. EUR | — | 2,8 mil. EUR | 2021 | Active | |
| 286 | Chaumont-Gistoux | B.V. | 6,8 mil. EURe | — | 113 K EUR | 2016 | Active | |
| 287 | Hasselt | N.V. | 1,8 mil. EURe | — | 37 K EUR | 2008 | Active | |
| 288 | Merelbeke | N.V. | 189,2 mil. EUR | — | 1,3 mil. EUR | 1984 | Active | |
| 289 | Landen | B.V. | 1 mil. EUR | — | 9 K EUR | 2006 | Active | |
| 290 | Gentbrugge | N.V. | 3,5 mil. EUR | — | 250 K EUR | 1983 | Dissolved | |
| 291 | Koksijde | N.V. | 9,2 mil. EURe | — | 62 K EUR | 1994 | Active | |
| 292 | Oostkamp | N.V. | 29 mil. EUR | — | 3,5 mil. EUR | 2002 | Active | |
| 293 | Lille | B.V. | 15,1 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2022 | Active | |
| 294 | Sint-Katelijne-Waver | N.V. | 73,2 mil. EUR | — | 372 K EUR | 1986 | Active | |
| 295 | Leuven | N.V. | 64,8 mil. EUR | — | 855 K EUR | 1999 | Active | |
| 296 | Izegem | B.V. | 15,1 mil. EUR | — | 1,6 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 297 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | B.V. | 2,9 mil. EUR | — | — | 2021 | Active | |
| 298 | Bruxelles | BVBA | 1,3 mil. EUR | — | — | 2008 | Active | |
| 299 | Leuven | B.V. | 30,6 mil. EUR | — | 1,1 mil. EUR | 2015 | Active | |
| 300 | Antwerpen | B.V. | 1,1 mil. EUR | — | — | 2019 | Active | |
| 301 | Willebroek | N.V. | 22,3 mil. EUR | — | 250 K EUR | 2007 | Dissolved | |
| 302 | Willebroek | N.V. | 11,7 mil. EUR | — | 2,5 mil. EUR | 1981 | Active | |
| 303 | Namur | N.V. | 22,1 mil. EUR | — | 600 K EUR | 1997 | Active | |
| 304 | Etterbeek | N.V. | 1,7 mil. EUR | — | 4,6 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 305 | Etterbeek | N.V. | 370,1 mil. EUR | — | 2,2 mld. EUR | 2005 | Active | |
| 306 | Mont-Saint-Guibert | B.V. | 4,2 mil. EURe | — | 66 K EUR | 2019 | Active | |
| 307 | Willebroek | N.V. | 2 mil. EUR | — | 3,8 mil. EUR | 2011 | Active | |
| 308 | Willebroek | N.V. | 36,3 mil. EUR | — | 8,4 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 309 | Willebroek | N.V. | 3,1 mil. EUR | — | 700 K EUR | 2009 | Active | |
| 310 | Lint | N.V. | 4,2 mil. EUR | — | 2 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 311 | Leuven | N.V. | 2,3 mil. EUR | — | 5 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 312 | Oudsbergen | N.V. | 23 mil. EUR | — | 248 K EUR | 1974 | Active | |
| 313 | Balen | N.V. | 23,5 mil. EUR | — | 2,1 mil. EUR | 1994 | Active | |
| 314 | Gent | B.V. | 47,3 mil. EUR | — | 440 K EUR | 1968 | Active | |
| 315 | Beersel | B.V. | 1,8 mil. EUR | — | 19 K EUR | 1997 | Active | |
| 316 | Bastogne | B.V. | 1,9 mil. EUR | — | — | 1984 | Active | |
| 317 | Lievegem | B.V. | 12,9 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2011 | Active | |
| 318 | Mont-Saint-Guibert | N.V. | 14,6 mil. EUR | — | 9,3 mil. EUR | 2025 | Active | |
| 319 | Manage | B.V. | 5,6 mil. EURe | — | 19 K EUR | 2014 | Active | |
| 320 | Pelt | N.V. | 33,1 mil. EUR | — | 156 K EUR | 1965 | Active | |
| 321 | Stabroek | N.V. | 30 mil. EUR | — | 719 K EUR | 1982 | Active | |
| 322 | Stabroek | N.V. | 17,1 mil. EUR | — | 757 K EUR | 2021 | Active | |
| 323 | Stabroek | N.V. | 199,1 mil. EUR | — | 1,8 mil. EUR | 1964 | Active | |
| 324 | Engis | N.V. | 13,9 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2000 | Active | |
| 325 | Stabroek | N.V. | 66,7 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1990 | Active | |
| 326 | Stabroek | N.V. | 51,7 mil. EUR | — | 4,2 mil. EUR | 2016 | Active | |
| 327 | Stabroek | N.V. | 37,9 mil. EUR | — | 997 K EUR | 1957 | Active | |
| 328 | Bornem | N.V. | 18,6 mil. EUR | — | 1,9 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 329 | Kortenberg | N.V. | 14,6 mil. EUR | — | 285 K EUR | 1968 | Active | |
| 330 | Brugge | N.V. | 11 mil. EUR | — | 169 K EUR | 1988 | Dissolved | |
| 331 | Turnhout | N.V. | 1,3 mil. EURe | — | 600 K EUR | 1990 | Active | |
| 332 | Wijnegem | B.V. | 5 mil. EUR | — | 100 K EUR | 2011 | Active | |
| 333 | Lokeren | B.V. | 1,9 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2014 | Active | |
| 334 | Verviers | B.V. | 28 mil. EUR | — | 275 K EUR | 2010 | Active | |
| 335 | Hasselt | B.V. | 3,6 mil. EUR | — | 50 K EUR | 2013 | Active | |
| 336 | Zaventem | N.V. | 2,6 mil. EUR | — | 140 K EUR | 1993 | Active | |
| 337 | Zaventem | N.V. | 10 mil. EUR | — | 60 K EUR | 2011 | Active | |
| 338 | Kontich | N.V. | 1,1 mil. EUR | — | 130 K EUR | 1989 | Dissolved | |
| 339 | Kontich | N.V. | 11,2 mil. EUR | — | 7,5 mil. EUR | 1998 | Active | |
| 340 | Braine-L'Alleud | N.V. | 4,4 mil. EUR | — | 372 K EUR | 1979 | Active | |
| 341 | Antwerpen | B.V. | 15,5 mil. EUR | — | 20 K EUR | 2022 | Active | |
| 342 | Châtelet | N.V. | 1,2 mil. EUR | — | 75 K EUR | 2013 | Active | |
| 343 | Ukkel | B.V. | 2,4 mil. EUR | — | 5 K EUR | 2023 | Active | |
| 344 | Liège | N.V. | 15,8 mil. EUR | — | 600 K EUR | 2013 | Dissolved | |
| 345 | Tienen | N.V. | 176,4 mil. EUR | — | 1,4 mil. EUR | 1968 | Active | |
| 346 | Hasselt | B.V. | 2,9 mil. EUR | — | 20 K EUR | 2008 | Active | |
| 347 | Aalter | N.V. | 24,6 mil. EUR | — | 8,5 mil. EUR | 2012 | Active | |
| 348 | Juprelle | B.V. | 2,6 mil. EURe | — | 19 K EUR | 2007 | Active | |
| 349 | Anderlecht | N.V. | 59 mil. EURe | — | 19,2 mil. EUR | 2010 | Active | |
| 350 | Anderlecht | N.V. | 6,9 mil. EUR | — | 112,9 mil. EUR | 2017 | Active | |
| 351 | Antwerpen | B.V. | 7,5 mil. EURe | — | 70 K EUR | 2022 | Active | |
| 352 | Leuven | B.V. | 43,3 mil. EUR | — | 25 K EUR | 2022 | Active | |
| 353 | Antwerpen | N.V. | 15,4 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1999 | Active | |
| 354 | Ardooie | N.V. | 18,2 mil. EUR | — | 271 K EUR | 2015 | Active | |
| 355 | Antwerpen | CV | 9 mil. EUR | — | 2,5 mil. EUR | 1968 | Active | |
| 356 | Mechelen | VZW | 1,3 mil. EUR | — | — | 2018 | Active | |
| 357 | Ecaussinnes-Lalaing | B.V. | 58,8 mil. EUR | — | 4,8 mil. EUR | 2020 | Active | |
| 358 | Dessel | N.V. | 33,1 mil. EUR | — | 2,4 mil. EUR | 2012 | Active | |
| 359 | Dilsen-Stokkem | B.V. | 12 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2016 | Active | |
| 360 | Koekelberg | B.V. | 1,1 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2016 | Active | |
| 361 | Gent | N.V. | 68,9 mil. EUR | — | 10,2 mil. EUR | 1984 | Active | |
| 362 | Ninove | B.V. | 1,7 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2016 | Active | |
| 363 | Herent | — | 1,5 mil. EUR | — | — | 2012 | Active | |
| 364 | Bruxelles | N.V. | 4,9 mil. EUR | — | 7 mil. EUR | 2025 | Active | |
| 365 | Genk | — | 5,8 mil. EUR | — | — | 2005 | Active | |
| 366 | Bilzen | — | 4,8 mil. EUR | — | 7,1 mil. EUR | 2014 | Active | |
| 367 | Ottignies | N.V. | 743,9 mil. EUR | — | 105,9 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 368 | Hannut | N.V. | 7,9 mil. EUR | — | 942 K EUR | 1982 | Active | |
| 369 | Ottignies | N.V. | 13,8 mil. EUR | — | 4,3 mil. EUR | 2006 | Active | |
| 370 | Ottignies | N.V. | 487,2 mil. EUR | — | 473,3 mil. EUR | 1974 | Active | |
| 371 | Kortrijk | N.V. | 2,5 mil. EUR | — | 3,2 mil. EUR | 1954 | Active | |
| 372 | Mechelen | N.V. | 5,5 mil. EUR | — | 900 K EUR | 2012 | Active | |
| 373 | Saint-Josse-Ten-Noode | N.V. | 9 mld. EUR | — | 1,7 mld. EUR | 1993 | Active | |
| 374 | Ukkel | CV | 4,1 mil. EUR | — | 19 K EUR | 2006 | Active | |
| 375 | Herstal | N.V. | 38,7 mil. EUR | — | 369 K EUR | 1997 | Active | |
| 376 | Mouscron | B.V. | 2,3 mil. EUR | — | 1,6 mil. EUR | 2005 | Active | |
| 377 | Tournai | B.V. | 1,8 mil. EUR | — | — | 2012 | Active | |
| 378 | Bruxelles | VZW | 4,3 mil. EUR | — | — | 1996 | Active | |
| 379 | Binche | VZW | 1,3 mil. EUR | — | — | 1998 | Active | |
| 380 | Ukkel | VZW | 2,1 mil. EUR | — | — | 1999 | Active | |
| 381 | Huy | VZW | 2 mil. EUR | — | — | 2008 | Active | |
| 382 | Evere | VZW | 2,6 mil. EUR | — | — | 2000 | Active | |
| 383 | Schaarbeek | VZW | 2,1 mil. EUR | — | — | 1998 | Active | |
| 384 | Tournai | CV | 12,5 mil. EUR | — | 2,2 mil. EUR | 1990 | Active | |
| 385 | Aywaille | VZW | 1,2 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 386 | Beauvechain | VZW | 1,5 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 387 | Binche | VZW | 1,1 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 388 | Blégny | VZW | 1,2 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 389 | Namur | VZW | 2,4 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 390 | Liège | VZW | 3 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 391 | Vielsalm | VZW | 1,8 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 392 | Wanze | VZW | 2,1 mil. EUR | — | — | 1995 | Active | |
| 393 | Mortsel | N.V. | 130 mil. EURe | — | 24,6 mil. EUR | 2013 | Active | |
| 394 | Mortsel | N.V. | 1,1 mld. EUR | — | 26 mil. EUR | 1964 | Active | |
| 395 | Mortsel | N.V. | 99,4 mil. EUR | — | 50 mil. EUR | 2026 | Active | |
| 396 | Mortsel | N.V. | 374,7 mil. EUR | — | 88 mil. EUR | 2023 | Active | |
| 397 | Roeselare | N.V. | 150,3 mil. EUR | — | 62 K EUR | 2013 | Active | |
| 398 | Antwerpen | N.V. | 13,7 mil. EUR | — | 62 K EUR | 1990 | Active | |
| 399 | Herentals | N.V. | 8,4 mil. EUR | — | 6,6 mil. EUR | 2015 | Active | |
| 400 | Beveren-Kruibeke-Zwijndrecht | N.V. | 41,1 mil. EUR | — | 1,8 mil. EUR | 1999 | Active |