Company Directory
Companies in Espanja
247 registered companies · Page 1 of 2
Cities
madrid 199 400barcelona 120 446ES 62 071València 35 563Sevilla 28 863Málaga 27 308zaragoza 20 364Palma 19 243Alicante 17 383Murcia 15 975Marbella 13 932Bilbao 13 637Las Palmas de Gran Canaria 12 363granada 11 184A Coruña 11 105Córdoba 10 734Elche 9 607Santa Cruz de Tenerife 9 572vigo 8 751Valladolid 7 986Albacete 7 704Cádiz 7 351sabadell 7 298Girona 7 227Tarragona 7 001Terrassa 6 880Pozuelo de Alarcón 6 397Almería 6 242Badajoz 6 211Badalona 6 148Donostia 6 108Lleida 5 875L'Hospitalet de Llobregat 5 813Toledo 5 790Alcobendas 5 759valencia 5 756
247 results
Click column headers to sort
| # | Company | City | Legal form | Revenue | Employees | Share capital | Founded | Status |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Madrid | SA | 4 milj. €e | 2e | — | 2012 | Active | |
| 2 | Forcarei | SL | 1 milj. €e | — | 9,2 milj. € | 2009 | Active | |
| 3 | Sevilla | SA | 1,4 mrd. € | — | 35,9 milj. € | 2017 | In liquidation | |
| 4 | Madrid | SA | 20,2 mrd. € | — | 54,9 milj. € | 2011 | Active | |
| 5 | Madrid | SA | 5,8 mrd. € | — | 62,3 milj. € | 2011 | Active | |
| 6 | Madrid | SA | 49,8 mrd. € | — | 138,5 milj. € | 2003 | Active | |
| 7 | Rozas de Madrid, Las | — | 1,1 milj. € | — | — | 2020 | — | |
| 8 | Sevilla | SA | 158,7 milj. € | — | — | 2018 | Active | |
| 9 | San Cibrao das Viñas | SA | 121,5 milj. € | — | 5,6 milj. € | 2010 | Active | |
| 10 | Ourense | SA | 139 milj. € | — | — | 2013 | Dissolved | |
| 11 | Madrid | SA | 868,8 milj. € | — | 43,7 milj. € | 2026 | Active | |
| 12 | Madrid | SA | 6,3 mrd. € | — | 1,5 mrd. € | 2012 | Active | |
| 13 | Madrid | B.V. | 14 milj. €e | — | — | 1999 | Active | |
| 14 | Bilbao | SA | 83,2 milj. € | — | 2,3 milj. € | 2015 | Active | |
| 15 | L'Hospitalet de Llobregat | SA | 2,4 milj. €e | — | 50,2 milj. € | 2022 | Active | |
| 16 | Llucmajor | SA | 2,8 milj. €e | 4 018e | — | 2002 | Active | |
| 17 | Madrid | SA | 94 milj. € | — | 140 milj. € | 2017 | Active | |
| 18 | Madrid | SA | 211,3 milj. € | — | 115,9 milj. € | 2015 | Active | |
| 19 | Madrid | SA | 210 milj. €e | — | 81 milj. € | 2011 | Active | |
| 20 | Barcelona | SA | 1,1 mrd. € | — | 26,1 milj. € | 2007 | Active | |
| 21 | Fuenlabrada | SA | 164,4 milj. € | — | 5,4 milj. € | 2025 | Active | |
| 22 | Azpeitia | SA | 40 milj. €e | — | 4,7 milj. € | 2010 | Active | |
| 23 | Madrid | SA | 6,5 mrd. € | — | 4,3 milj. € | 2010 | Active | |
| 24 | Madrid | SL | 1,7 milj. €e | 570e | 74,4 milj. € | 2018 | Active | |
| 25 | Madrid | SA | 281,7 milj. € | — | 113,8 milj. € | 2011 | Active | |
| 26 | Madrid | SE | 2,6 mrd. € | — | 22 milj. € | 2023 | Active | |
| 27 | Mogán | SL | 2,2 milj. €e | — | — | 2021 | In liquidation | |
| 28 | Madrid | SA | 2,1 mrd. € | — | 12,9 milj. € | 2024 | Active | |
| 29 | Sallent | SL | 2 milj. € | — | 3,5 milj. € | 2013 | Active | |
| 30 | Barcelona | GmbH | 9,9 milj. €e | — | 25 t. € | 2001 | Dissolved | |
| 31 | Madrid | SA | 27,7 milj. € | — | 31,8 milj. € | 2018 | Active | |
| 32 | Mungia | SA | 508,4 milj. € | — | 5,8 milj. € | 2002 | Active | |
| 33 | Madrid | SA | 31,5 milj. €e | 41e | 263 t. € | 2018 | Active | |
| 34 | Pola de Lena | SA | 80,1 milj. € | — | 25,7 milj. € | 2014 | Active | |
| 35 | Madrid | SA | 64,3 milj. € | — | — | 2018 | Active | |
| 36 | San Sebastián de los Reyes | SA | 893,7 milj. € | — | 169,3 milj. € | 2012 | Active | |
| 37 | Madrid | SA | 141 milj. € | — | 760 t. € | 2019 | Active | |
| 38 | Barcelona | SA | 1,9 mrd. € | — | 45,3 milj. € | 2008 | Active | |
| 39 | Madrid | SA | 26,4 milj. € | — | 531 t. € | 2022 | Active | |
| 40 | Peralta | — | 211,1 milj. € | — | — | 2011 | — | |
| 41 | València | SL | 21,6 mrd. € | — | — | 2016 | Active | |
| 42 | Sabadell | SA | 7,5 mrd. € | — | 596,1 milj. € | 1987 | Active | |
| 43 | bajo derecha Madrid | B.V. | 2,5 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 44 | Valdemoro | SL | 1,9 milj. €e | 2 310e | — | 2024 | Active | |
| 45 | Tarragona | SA | 65,4 milj. €e | 298e | 1,3 milj. € | 1999 | Active | |
| 46 | Madrid | SL | 5,6 milj. €e | — | — | 2006 | Active | |
| 47 | Madrid | SA | 8,3 milj. €e | — | 4,8 milj. € | 2012 | Active | |
| 48 | Cenicero | SA | 13,6 milj. € | — | 3,8 milj. € | 2014 | Active | |
| 49 | Reus | SA | 117 milj. € | — | — | 2017 | Active | |
| 50 | València | SA | 24,1 mrd. € | — | 7 mrd. € | 2018 | Active | |
| 51 | Alcobendas | SA | 71,4 milj. € | 44e | 511 t. € | 2001 | Active | |
| 52 | Madrid | SA | 14 milj. € | — | 375 t. € | 2010 | Active | |
| 53 | Madrid | SA | 3,2 milj. € | — | 200 t. € | 2019 | Dissolved | |
| 54 | Madrid | SA | 4,2 mrd. € | — | 166 milj. € | 2019 | Active | |
| 55 | Madrid | SA | 7,5 mrd. € | — | 1,3 mrd. € | 2009 | Active | |
| 56 | Zaragoza | SL | 138,1 milj. €e | — | 5 milj. € | 2005 | Active | |
| 57 | Bilbao | SA | 4 mrd. € | — | 30 milj. € | 2010 | Active | |
| 58 | Terrassa | SA | 1,7 mrd. € | — | 84 milj. € | 2025 | Active | |
| 59 | Madrid | SA | 3,5 milj. €e | — | 60 t. € | 2010 | Dissolved | |
| 60 | Murcia | SA | 14,1 milj. € | — | 727 t. € | 2011 | Active | |
| 61 | Tomares | SA | 8,6 milj. € | — | 300 t. € | 2014 | Dissolved | |
| 62 | Madrid | SA | 301,8 milj. € | — | — | 2010 | Active | |
| 63 | Madrid | SA | 920 milj. €e | — | — | 2015 | Active | |
| 64 | Madrid | SA | 423,7 milj. € | — | 1,5 mrd. € | 2015 | Active | |
| 65 | Sevilla | SL | 1,5 milj. €e | 24e | 2 milj. € | 2011 | Active | |
| 66 | Beasain | SA | 4,5 mrd. € | — | — | 2017 | Active | |
| 67 | Pamplona | SA | 3,5 milj. €e | — | — | 2014 | In liquidation | |
| 68 | Madrid | SA | 141 milj. € | — | 58,3 milj. € | 2016 | Active | |
| 69 | Gijón | SL | 36,8 milj. € | 42 | — | 2014 | Active | |
| 70 | Barcelona | SL | 2,7 milj. €e | — | — | 2008 | Active | |
| 71 | Madrid | SA | 160 milj. €e | — | 18 milj. € | 2011 | Active | |
| 72 | Córdoba | SA | 820,9 milj. € | — | — | 2021 | Active | |
| 73 | Vigo | SA | 71 milj. €e | — | — | 1993 | Active | |
| 74 | Las Rozas de Madrid | SA | 5,7 mrd. € | — | 290,3 milj. € | 2025 | Active | |
| 75 | Madrid | SA | 1,1 milj. €e | 2 556e | 499 milj. € | 1998 | Active | |
| 76 | Madrid | SL | 1,4 milj. €e | 41e | 82 t. € | 2024 | Active | |
| 77 | Gijón | SA | 161,1 milj. € | — | 12,5 milj. € | 2013 | Active | |
| 78 | Madrid | SA | 3 mrd. € | — | — | 2003 | Active | |
| 79 | A Coruña | SA | 84,7 milj. € | — | 18,2 milj. € | 2020 | Active | |
| 80 | Rozas de Madrid, Las | — | 5,8 milj. € | — | — | 2022 | — | |
| 81 | Oviedo | SA | 2,6 mrd. € | — | 5,3 mrd. € | 2018 | Active | |
| 82 | Madrid | Srl | 808,5 milj. € | — | 1,5 mrd. € | 2010 | Active | |
| 83 | Madrid | SA | 668,5 milj. € | — | 11,3 milj. € | 2025 | Active | |
| 84 | Cúllar | B.V. | 4,9 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 85 | Albacete | SL | 457,2 milj. €e | 2 651e | 41 milj. € | 2002 | Active | |
| 86 | Madrid | SA | 4,4 mrd. € | — | 8,7 milj. € | 1958 | Active | |
| 87 | Madrid | SL | 59,7 milj. €e | 148e | — | 2014 | Active | |
| 88 | Madrid | SA | 960,4 milj. € | — | 393 milj. € | 2012 | Active | |
| 89 | Madrid | SA | 747,3 milj. € | — | 221,6 milj. € | 2022 | Active | |
| 90 | Madrid | SA | 20,6 mrd. € | — | 1,3 mrd. € | 2010 | Active | |
| 91 | Canet d'En Berenguer | SA | 8,8 milj. € | — | 250 t. € | 2018 | Active | |
| 92 | Barro | SA | 138,8 milj. € | — | 1,7 milj. € | 2009 | Active | |
| 93 | Barcelona | SA | 1,1 milj. € | — | — | — | Active | |
| 94 | Barcelona | SA | 5,2 milj. € | — | 440 t. € | 2010 | Active | |
| 95 | San Bartolomé de Tirajana | SL | 3,3 milj. €e | — | — | 2017 | Active | |
| 96 | Barcelona | SA | 626,8 milj. € | — | 27,4 milj. € | 2010 | Active | |
| 97 | Alicante | SA | 36 milj. € | — | 1,1 milj. € | 2012 | Active | |
| 98 | Leioa | SA | 610,5 milj. € | — | 31,6 milj. € | 2010 | Active | |
| 99 | Barcelona | SA | 3 milj. €e | — | — | 1983 | Active | |
| 100 | Madrid | SA | 968,2 milj. € | — | 233,6 milj. € | 2011 | Active | |
| 101 | Madrid | SA | 8,1 mrd. € | — | 147,5 milj. € | 2009 | Active | |
| 102 | Madrid | SL | 470 milj. €e | — | 193 t. € | 2020 | Active | |
| 103 | Barcelona | SA | 10,4 milj. € | — | — | 2023 | Active | |
| 104 | Sant Cugat del Vallès | SA | 2,2 mrd. € | — | 192,1 milj. € | 2010 | Active | |
| 105 | Barcelona | SA | 9,7 mrd. € | — | 473 milj. € | 2024 | Active | |
| 106 | Rozas de Madrid, Las | sp. z o.o. | 3,1 milj. € | — | — | 2008 | Active | |
| 107 | Madrid | SA | 316,1 milj. € | — | 94,6 milj. € | 2010 | Active | |
| 108 | º Modulo A Madrid | B.V. | 1,4 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 109 | º Modulo A Madrid | B.V. | 1,4 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 110 | º Modulo A Madrid | B.V. | 4,3 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 111 | º Modulo A Madrid | B.V. | 4,2 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 112 | Abadiño | SA | 11,3 mrd. € | — | 287,8 milj. € | 2001 | Active | |
| 113 | Alcobendas | SA | 74,4 milj. € | — | 251 t. € | 2011 | Active | |
| 114 | Bilbao | SA | 1 mrd. € | — | 18,9 milj. € | 2014 | Active | |
| 115 | Madrid | SA | 136,4 milj. € | — | 9,4 milj. € | 2005 | Active | |
| 116 | Donostia | SL | 4,7 milj. € | — | — | — | Active | |
| 117 | Pozuelo de Alarcón | SL | 6,5 milj. €e | — | 231 t. € | 2012 | Active | |
| 118 | Madrid | SA | 1,1 mrd. € | — | 10 milj. € | 2010 | Active | |
| 119 | Sant Cugat del Vallès | SA | 7,5 mrd. € | — | 119,6 milj. € | 2015 | Active | |
| 120 | Lleida | SA | 74,1 milj. € | — | 612 t. € | 2011 | Active | |
| 121 | Madrid | SA | 2,5 mrd. € | — | — | 2026 | Active | |
| 122 | Madrid | SA | 1,6 mrd. € | — | 2 milj. € | 2009 | Active | |
| 123 | Sevilla | SA | 34,3 milj. € | — | 104 t. € | 2026 | Active | |
| 124 | Abrera | SL | 18,3 milj. € | — | 22,1 milj. € | 2023 | Active | |
| 125 | Santa Margalida | SA | 179,3 milj. €e | — | 60,3 milj. € | 2001 | Active | |
| 126 | Madrid | SL | 1,2 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 127 | Jávea | B.V. | 6,7 milj. €e | — | — | 2019 | Active | |
| 128 | Corella | SL | 2 milj. €e | — | 60 t. € | 2009 | Active | |
| 129 | Madrid | SA | 95,2 milj. € | — | 14,7 milj. € | 2022 | Dissolved | |
| 130 | Palma | B.V. | 1,1 milj. €e | — | — | 2011 | Active | |
| 131 | Barcelona | SA | 158,9 milj. € | — | 986 t. € | 2010 | Active | |
| 132 | El Pla de Santa Maria | SL | 4,4 milj. € | — | 2,6 milj. € | 2013 | Active | |
| 133 | Madrid | SA | 28,2 milj. € | — | 116 milj. € | 2017 | Active | |
| 134 | — | SA | 1,9 milj. €e | 1 026e | 60 t. € | 2018 | Active | |
| 135 | Bilbao | SA | 43,7 mrd. € | — | 5 mrd. € | 2003 | Active | |
| 136 | Salteras | SA | 39,2 milj. € | — | — | 2024 | Active | |
| 137 | San Bartolomé de Tirajana | SA | 30 milj. €e | — | — | 2013 | Active | |
| 138 | Madrid | SA | 7,1 milj. € | — | 5 milj. € | 2019 | Active | |
| 139 | Alcobendas | SA | 5,5 mrd. € | — | 35,3 milj. € | 1979 | Active | |
| 140 | A Coruña | SA | 39,8 mrd. € | — | — | 2010 | Active | |
| 141 | Piso 10A Madrid | B.V. | 13 milj. €e | — | — | — | Active | |
| 142 | Montornès del Vallès | SL | 1 milj. €e | — | 167 t. € | 2021 | Active | |
| 143 | Madrid | SA | 442,5 milj. €e | 5 133e | 8,3 milj. € | 2010 | Active | |
| 144 | Zamudio | SA | 909,6 milj. €e | 3 533e | 25,2 milj. € | 2010 | Active | |
| 145 | Sevilla | SA | 210,5 milj. € | — | 37,3 milj. € | 2012 | Active | |
| 146 | Barcelona | SA | 967 milj. € | — | 227,4 milj. € | 2024 | Active | |
| 147 | Madrid | SA | 3 milj. € | — | 33,6 milj. € | 2017 | Active | |
| 148 | Madrid | — | 2,8 milj. € | — | — | 2019 | — | |
| 149 | Madrid | SA | 143,4 milj. € | — | 819 t. € | 2024 | Active | |
| 150 | Gijón | SA | 161,4 milj. € | — | 3,6 milj. € | 2019 | Active | |
| 151 | Murcia | SA | 9,2 milj. € | — | — | 2017 | Dissolved | |
| 152 | Barberà del Vallès | SA | 230 milj. €e | — | — | 2007 | Active | |
| 153 | Madrid | SL | 15,8 milj. €e | 215e | 261 t. € | 2018 | Active | |
| 154 | Culleredo | SL | 1,6 milj. € | — | — | 2005 | Active | |
| 155 | Rozas de Madrid, Las | — | 7 milj. € | — | — | 2019 | — | |
| 156 | Madrid | SA | 743,2 milj. € | — | 3,1 milj. € | 2010 | Active | |
| 157 | Madrid | SA | 94,9 milj. € | — | 167,4 milj. € | 2025 | Active | |
| 158 | San Bartolomé de Tirajana | SL | 2,6 milj. €e | — | 3 t. € | 2018 | Active | |
| 159 | Madrid | SL | 15 mrd. € | — | — | 2023 | Active | |
| 160 | Tres Cantos | SA | 1,1 mrd. € | — | — | — | Active | |
| 161 | Valladolid | SA | 79,5 milj. € | — | 10 milj. € | 2025 | Active | |
| 162 | Madrid | SA | 19,3 milj. € | — | 321 t. € | 2025 | Active | |
| 163 | Madrid | SA | 129,7 milj. € | — | 116 t. € | 2020 | Active | |
| 164 | Leganés | SA | 13,5 mrd. € | — | 26,6 milj. € | 2014 | Active | |
| 165 | Larrabetzu | SA | 183,2 milj. €e | 583e | — | 2019 | Active | |
| 166 | Las Palmas de Gran Canaria | SL | 34,3 milj. €e | — | 99 t. € | 2016 | Active | |
| 167 | Madrid | SA | 348,3 milj. € | — | 91 t. € | 2019 | Active | |
| 168 | Majadahonda | — | 1 milj. €e | — | — | 2025 | — | |
| 169 | Majadahonda | SA | 26,4 mrd. € | — | — | 2022 | Active | |
| 170 | Castrillón | SA | 41,1 milj. € | 6 | — | 2023 | Active | |
| 171 | Madrid | SA | 58,5 milj. € | — | 84 t. € | 2016 | Active | |
| 172 | Madrid | SA | 1,7 mrd. € | — | 156,6 milj. € | 2011 | Dissolved | |
| 173 | Palma | SA | 2,1 mrd. € | — | 44,1 milj. € | 2005 | Active | |
| 174 | Madrid | SA | 549,8 milj. € | — | 620 milj. € | 2014 | Active | |
| 175 | Madrid | SA | 2,4 mrd. € | — | 871,5 milj. € | 2002 | Active | |
| 176 | Barcelona | SA | 313,8 milj. € | — | 75 milj. € | 2015 | Active | |
| 177 | Las Palmas de Gran Canaria | SA | 7,2 milj. € | — | 32 milj. € | 2009 | Active | |
| 178 | Getafe | SA | 48 milj. € | — | 3,5 milj. € | 2011 | Active | |
| 179 | Madrid | SA | 19,5 mrd. € | — | 969,6 milj. € | 2009 | Active | |
| 180 | Madrid | — | 47,6 milj. € | — | — | 2014 | — | |
| 181 | Okondo | SA | 48,1 milj. € | — | — | 2019 | Active | |
| 182 | Madrid | SL | 10,4 milj. €e | — | 4 t. € | 2024 | Active | |
| 183 | Bilbao | SA | 709,1 milj. € | — | 375,9 milj. € | 2021 | Active | |
| 184 | Oleiros | SA | 23,8 milj. € | — | 3 milj. € | 2019 | Active | |
| 185 | Burgos | SA | 119,1 milj. € | — | 9,9 milj. € | 2006 | Active | |
| 186 | Madrid | SLP | 1,8 milj. €e | — | 3 t. € | 2023 | Active | |
| 187 | Alcobendas | SL | 25,7 milj. € | — | 11 milj. € | 2015 | Active | |
| 188 | Madrid | — | 30,4 milj. € | — | — | 2009 | — | |
| 189 | Madrid | — | 6,8 milj. € | — | — | 2006 | — | |
| 190 | Madrid | SA | 3,5 mrd. € | — | 345,9 milj. € | 1911 | Active | |
| 191 | Madrid | SA | 111,8 milj. € | — | 3 milj. € | 2015 | Active | |
| 192 | Madrid | SA | 2,9 milj. € | — | 12,8 milj. € | 2017 | Active | |
| 193 | Zaragoza | SA | 14,5 milj. € | — | 724 t. € | 2025 | Active | |
| 194 | Barcelona | SA | 48,9 milj. € | — | 199 t. € | 2012 | Active | |
| 195 | Barcelona | SA | 1 milj. €e | — | 60 t. € | 2020 | Dissolved | |
| 196 | Colmenar Viejo | SA | 221,3 milj. € | — | 10,8 milj. € | 2015 | Active | |
| 197 | Palau de Plegamans | SA | 47,3 milj. € | — | 8,1 milj. € | 2015 | Active | |
| 198 | Móstoles | SA | 251,8 milj. € | — | 10 € | 2015 | Active | |
| 199 | Zaragoza | SL | 17 milj. €e | — | 326 t. € | 2015 | Active | |
| 200 | Logroño | SA | 344,1 milj. € | — | 904 t. € | 2011 | Active |