Compumedics

Compumedics FoU/Omsättning

F&E-till-intäktskvot för Compumedics (CMP.AX) per 3 nov. 2026 är 7,89 %. Föregående år var F&E-till-intäktskvot 2,22 % — en förändring på 255,12 % (högre).

FoU/Omsättning

7,89 %

YoY

255,12%

Senast uppdaterad:

F&E-till-intäktskvot för Compumedics är 2026 7,89 % . F&E-till-intäktskvot för Compumedics var 2025 2,22 % . Det minskar därmed med 255,12% högre jämfört med året innan.

Compumedics FoU/Omsättning Historik

  • 3 år

  • 10 år

  • 25 år

  • Max

FoU/Omsättning
Datum
FoU/Omsättning
1 jan. 2019
12,82 AUD
1 jan. 2020
10,96 AUD
1 jan. 2021
12,28 AUD
1 jan. 2022
10,74 AUD
1 jan. 2023
12,88 AUD
1 jan. 2024
11,55 AUD
1 jan. 2025
2,22 AUD
1 jan. 2026
7,89 AUD
Compumedics FoU/Omsättning Historik
ÅRFoU/OmsättningYoY
7,89 %+255,12%
2,22 %−80,76%
11,55 %−10,32%
12,88 %+19,87%
10,74 %−12,50%
12,28 %+12,04%
10,96 %−14,49%
12,82 %−7,15%
13,80 %−19,23%
17,09 %+11,63%
15,31 %+7,78%
14,20 %−19,96%
17,74 %—

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Compumedics Aktieanalys

Vad gör Compumedics? Compumedics Ltd. genererar intäkter genom försäljning av medicinsk utrustning, inklusive sömndiagnostiska system, kliniska EEG-system, hjärnövervakningssystem och ultraljudsblodflödessystem. Företagets produktportfölj omfattar Somfit/Somfit Pro, Grael 4K PSG:EEG, Grael PSG, Somte PSG, Somte, Okti och Siesta 802, som distribueras inom geografiska segmenten Amerika, Australien, Asien-Stilla havet samt Europa och Mellanöstern. CMP:s neurologilaboratorie lösningar stödjer klinisk epilepsimonitorering, elektromyografidiagnostik och transkranial dopplersonografi. Varumärket Compumedics Neuroscan erbjuder teknologier för hjärnforskning inom elektroencefalogram, ERPs, källlokalisation och funktionell neuroavbildning. Företaget tillhandahåller vårdgivare och sjukvårdsinrättningar som kräver diagnostisk och övervakningsutrustning. Produkterna är riktade mot applikationer inom neurologi, sömnmedicin och klinisk forskning. CMP:s lösningar marknadsförs under varumärket Compumedics Neuroscan för hjärnforskningsteknologier. De geografiska segmenten driver försäljningen med specifika erbjudanden anpassade efter regionala vårdbehov. Teknologierna från Compumedics Neuroscan tillhandahåller lösningar för elektroencefalogram och funktionell neuroavbildning för forsknings- och kliniskt bruk. Företagets sortiment inkluderar diagnostiska system för sömnrubbningar, epilepsimonitorering och blodflödesanalys. CMP:s tekniska service- och supporttjänster kompletterar hårdvaruförsäljningen och säkerställer kundnöjdhet och återkommande affärer. Försäljningen sker via direkta kanaler inom segmenten Amerika, Australien, Asien-Stilla havet samt Europa och Mellanöstern. Compumedics är ett av de mest populära företagen på Eulerpool.

Vanliga frågor om Compumedics-aktien

F&E-till-intäktskvot för Compumedics är 7,89 % år 2026.

F&E-till-intäktskvot för Compumedics förändrades från 2,22 % till 7,89 %, vilket motsvarar en förändring på 255,12 %. Värdet är högre än föregående år.

På Eulerpool kan du hitta den fullständiga historiska utvecklingen av F&E-till-intäktskvot Compumedics sedan 2006 – med årliga värden, diagram och detaljerad analys.

F&E-till-intäktskvoten visar vilken procentandel av intäkterna som ett företag investerar i forskning och utveckling. Högre kvoter indikerar starkare fokus på innovation.

Ett 'bra' värde för varierar beroende på bransch och företagets utvecklingsfas. På Eulerpool kan du jämföra F&E-till-intäktskvots Compumedics med bransckamrater och branschgenomsnittet för att bedöma om det är attraktivt.

För att utvärdera F&E-till-intäktskvots är det viktigt att jämföra det med företag inom samma bransch och sektor. På Eulerpool kan du hitta direkta branschjämförelser för F&E-till-intäktskvot.

Hämta dessa data via Eulerpool API

100 000 anrop/mån gratis · inget kreditkort

Marginaler — Compumedics

Alla nyckeltal — Compumedics