Άρσεναλ Θριαμβεύει στο Ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου εναντίον της Τότεναμ Χότσπερ

• Άρσεναλ νικά στο βόρειο λονδρέζικο ντέρμπι με την Τότεναμ παρά τα προβλήματα προσωπικού.
  • Άρσεναλ υπερασπίζεται την πρωτοπορία και εντυπωσιάζει παρά τις απουσίες.

Eulerpool News·

Την περασμένη Κυριακή, μια αποδεκατισμένη ομάδα της Άρσεναλ πέτυχε μια καθοριστική νίκη εναντίον της Τότεναμ Χότσπερ. Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από έντονες μονομαχίες και συνολικά επτά κίτρινες κάρτες, γεγονός που ισοφάρισε ένα ρεκόρ της Premier League για ένα πρώτο ημίχρονο. Ο Gabriel Martinelli είχε την καλύτερη ευκαιρία για την Άρσεναλ, αλλά δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα από τον αβέβαιο τερματοφύλακα της Τότεναμ, Guglielmo Vicario. Στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, η Τότεναμ κατέρρευσε και ο Gabriel κατάφερε ανενόχλητος να σκοράρει από τέσσερα μέτρα, δίνοντας προβάδισμα 1-0 στην Άρσεναλ. Παρά την επακόλουθη πίεση των Spurs, η ομάδα του Mikel Arteta κράτησε το προβάδισμά της μέχρι το τελικό σφύριγμα, εξασφαλίζοντας τρεις σημαντικούς βαθμούς και την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο στάδιο του μεγάλου αντιπάλου. Εν όψει του επερχόμενου αγώνα με τη Μάντσεστερ Σίτι, αυτή η νίκη ήταν κρίσιμη για την Άρσεναλ, καθώς μια ήττα θα αύξανε τη διαφορά στους επτά βαθμούς – μια σημαντική απόσταση στη μάχη για την κορυφή της βαθμολογίας. Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η αντοχή της ομάδας, που κατάφερε να αποτρέψει τις επιθέσεις της Τότεναμ και να παρουσιάσει μια δυνατή εμφάνιση παρά την απουσία βασικών παικτών στο κέντρο. Αντίθετα, η Τότεναμ έχασε τον ρυθμό της στη μέση του πρώτου ημιχρόνου και δεν μπόρεσε ποτέ να τον ανακτήσει. Η τακτική τους ήταν χωρίς ιδέες, κάτι που φάνηκε και στις απελπισμένες σέντρες του James Maddison. Δυστυχώς, αδυναμίες στην άμυνα κατά τις στημένες φάσεις οδήγησαν ξανά στην ήττα, ιδίως λόγω λάθους του Cristian Romero. Υπό τον προπονητή Ange Postecoglou, η Τότεναμ έχει μεν βελτιωθεί, αλλά η ομάδα έχει συγκεντρώσει μόνο τέσσερις βαθμούς στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια. Οι ήττες από τη Νιούκαστλ και την Άρσεναλ δείχνουν ότι οι Spurs έχουν ακόμα περιθώρια βελτίωσης εάν θέλουν να συναγωνιστούν με τις κορυφαίες ομάδες. Ελπίζεται ότι η νεαρή ομάδα του Postecoglou θα μάθει από αυτά τα σκληρά μαθήματα. Σύμφωνα με αναφορές, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε στείλει έναν ανιχνευτή ταλέντων για να αξιολογήσει τις επιδόσεις των Cristián Romero και William Saliba. Ωστόσο, ενώ ο Saliba ήταν σταθερός, ο Romero εμφάνισε ξανά αδυναμίες. Αυτό θα μπορούσε τελικά να οδηγήσει σε πλεονέκτημα για την Τότεναμ σε μια ενδεχόμενη μεταγραφή από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ήταν σαφές ότι το παιχνίδι θα ήταν έντονο και ο Jurrien Timber έπαιξε κεντρικό ρόλο σε αυτό. Ήδη από τα πρώτα λεπτά ήρθε σε κόντρα με τον Brennan Johnson και αργότερα πυροδότησε έναν ομαδικό καβγά, αφού ο Cristian Romero ανέτρεψε εκείνον και τον συμπαίκτη του, Dejan Kulusevski. Το παιχνίδι έτσι είχε ξανά την τυπική δραματικότητα ενός Ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου. Επίσης, η τακτική πειθαρχία της Άρσεναλ ήταν εντυπωσιακή. Με σύστημα 4-4-2, κατάφεραν να εξουδετερώσουν τις δυναμικές επιθέσεις της Τότεναμ και να περιορίσουν τους χώρους. Ο David Raya χρειάστηκε να επέμβει σοβαρά μόνο μία φορά και κράτησε το μηδέν σε ένα αγωνιώδες δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, η Άρσεναλ έβαλε ένα αθλητικό θαυμαστικό και πηγαίνει ενισχυμένη στην επόμενη συνάντηση της με τη Μάντσεστερ Σίτι.