Εντυπωσιακή ανατροπή στο WNBA All-Star Game 2024: Η ομάδα WNBA θριαμβεύει απροσδόκητα

• Αρίκε Ογκουνμποβάλε λάμπει με 34 πόντους.
  • Η ομάδα WNBA κερδίζει απροσδόκητα στο All-Star Game 2024.

Eulerpool News·

Η ομάδα WNBA έζησε στο φετινό All-Star Show αυτό που οι γνώστες του χώρου θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν ως γνωστό σενάριο. Μετά τον ρόλο τους ως αουτσάιντερ το 2021, οι παίκτριες δεν θεωρούνταν ξανά φαβορί – μια διαφορά 6,5 πόντων φαινόταν να είναι προκαθορισμένη γι' αυτές. Ωστόσο, και αυτή τη φορά εξέπληξαν τους πάντες. Παρόλο που στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου κατά κύριο λόγο υστερούσαν, η ομάδα WNBA κράτησε το παιχνίδι συναρπαστικό. Μόνο χάρη σε μια εντυπωσιακή δεύτερη ημίχρονο της Arike Ogunbowale κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να νικήσουν με 117-109. Η MVP του All-Star Game του 2021 έμεινε χωρίς πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το διάλειμμα αντέστρεψε την κατάσταση και σημείωσε εντυπωσιακούς 34 πόντους στα τελευταία 20 λεπτά. Η Ogunbowale, η οποία ανακηρύχθηκε ξανά MVP του παιχνιδιού, πέτυχε έξι από τις δέκα προσπάθειές της στο τρίτο δεκάλεπτο, προσθέτοντας τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα. Έτσι, η ομάδα μετατράπηκε από διαφορά δύο πόντων στο ημίχρονο σε μια άνετη διαφορά εννέα πόντων. Αλλά η παράσταση συνεχίστηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η παίκτρια των Dallas Wings πέτυχε τρία ακόμη τρίποντα, με το τελευταίο της σκοράρισμα να σπάει ρεκόρ για τους περισσότερους πόντους σε έναν αγώνα All-Star, ανεβάζοντας τον αριθμό στους απίστευτους 32. Για να γίνει σαφές: σημείωσε περισσότερους πόντους σε ένα ημίχρονο από ό,τι οποιαδήποτε άλλη παίκτρια πριν από αυτή σε ολόκληρο το παιχνίδι. Αλλά η Ogunbowale δεν ήταν η μόνη που έλαμψε. Πέντε παίκτριες από την ομάδα WNBA σημείωσαν διπλάσια ψηφία σε πόντους. Η Nneka Ogwumike έθεσε τη βάση για τη νίκη, πετυχαίνοντας οκτώ από τους 14 πόντους της στο πρώτο δεκάλεπτο με την χαρακτηριστική της αποτελεσματική ευστόχια. Η Kelsey Mitchell εντυπωσίασε με την επιμονή της προς το καλάθι και ένα buzz-beater στο τρίτο δεκάλεπτο που έκανε τις συμπαίκτριες της να πηδήξουν στο γήπεδο. Η Allisha Gray, το αστέρι της βραδιάς, σημείωσε 16 πόντους, εκ των οποίων δέκα ήταν από ελεύθερες βολές, και έκανε πέντε κλεψίματα, καθώς η Team USA συνολικά υπέστη 15 πόντους από λάθη. Επιπλέον, η Angel Reese συνέβαλε στη νίκη πετυχαίνοντας ένα ακόμα double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ – αν και αυτή η απόδοση τελικά δεν καταγράφεται στις επίσημες στατιστικές.